Sıfır Noktasında Ağlatan Buluşma

30/10/2017 Paylaş:   

Suriye'nin İdlib kentindeki saldırıda yaralanan ve yanında kimsesi olmadan Türkiye'ye getirilen 2,5 yaşındaki Reda Ali, Türk Kızılayı’nın girişimiyle Suriye'deki ailesine kavuştu. Reda ve aylarca oğlunun izini süren babası Ali Muhammed, 6 aylık hasretlerini sınırın sıfır noktasında birbirlerine gözyaşları içerisinde sarılarak dindirdi.
 
İdlib'deki saldırılarda annesini kaybeden ve kendisi de yaralanan 2,5 yaşındaki Reda Ali, Türkiye'den gönderilen ambulansla Hatay'daki Reyhanlı Devlet Hastanesine getirildi. Burada ilk müdahalesi yapılan Reda, ardından Gaziantep Şehitkamil Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Tüm bu süreçlerde yanında kimsesi bulunmayan Reda, doktorların yoğun çabasıyla yaklaşık bir ay süren tedavi sürecinin ardından sağlığına kavuştu. Reda, mayıs ayında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Gaziantep İl Müdürlüğü bünyesindeki Çocuk Evleri Sitesi'nde geçici koruma altına alındı. Yetkililer, bir yandan da Reda'nın Suriye'de bir ailesi olup olmadığını araştırmaya başladı.
 
Kızılay devreye girdi
 
Reda'nın ailesini bulmak üzere bir taraftan Türk Kızılayı’nın Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) ile yürüttüğü girişimler diğer yandan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerinin araştırmaları, olumlu sonuç verdi.
 
Küçük yaşta savaşın en acı haline şahit olan, saldırılarda annesiz kalan Reda Ali, başına gelenlerden habersiz, babasına kavuşmak üzere Gaziantep'ten Hatay'daki Yayladağı Sınır Kapısı'na doğru yola çıktı. Türk Kızılayı ekipleri ve sosyal çalışmacılar eşliğinde süren bu seyahatinde en sevdiği şekerlemelerden yiyen hatta sıkılınca kısa bir süre parkta oynama mutluluğunu da yaşayan Reda Ali, 6 aylık bekleyişin sonunda babasına kavuşmak üzere Yayladağı'na ulaştı.
 
Sıfır noktasında gözyaşları sel oldu
 
Türk yetkililer kendisiyle temasa geçinceye kadar oğlunun yaşayıp yaşamadığından dahi emin olamayan baba Ali Muhammed, ICRC görevlileri ile Yayladağı Sınır Kapısı'na büyük bir heyecanla geldi. Yetkililer Reda'yı getirirken gözyaşlarına boğulan baba, kapının açılmasıyla oğluna “Babam, nerelerdeydin sen? Nasıl bekledik seni bir bilsen...” diyerek koşup sarıldı. Acıyı ve sevinci bir arada yaşayan baba, minik oğluna 4 kardeşinin de kendisini beklediğini ama artık annesinin olmadığını anlattı. Baba Ali Muhammed, oğlunu bulan, tedavi eden ve kendisine yeniden kavuşturan tüm yetkililere teşekkür ederek, “Allah sizden razı olsun. Kavuşturdunuz bizi. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Oğlumdan 6 aydır haber alamıyordum, tükenmiştim.” dedi. Muhammed, kendilerine yardım edenlere duacı olacağını söyledi. Babasının kollarında Türkiye sınırından geçen Reda'yı Suriye tarafında kardeşleri karşıladı.