İnsanlığın Gücünün Sesi Antalya’dan Yükselecek

05/11/2017 Paylaş:   

Kızılay'ın ev sahipliğinde 5-11 Kasım 2017 tarihlerinde Antalya'da düzenlenen Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Genel Kurulu Toplantısı, 189 ülkeden yaklaşık 2000 delegenin katılımıyla Antalya’da başladı.
 
Dünyanın en büyük insani yardım organizasyonu olan Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Genel Kurulu, Kızılay’ın ev sahipliğinde Antalya’da toplandı. Genel Kurul öncesinde Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, IFRC Genel Sekreteri Elhadj As Sy ve ICRC Genel Müdür Yardımcısı Balthasar Staehelin bir basın toplantısı düzenledi.
 
“2000 delege ile insani yardımın 2030 stratejisini ele alacağız”
 
Tüm dünyada savaşlar ve insani krizler nedeniyle insanlığın acılı bir dönemden geçtiğini belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “İnsani yardım sektöründe binlerce ‘good hands’ dediğimiz iyilik gönüllüleri bu acıları bitirmek için el ele vererek çalışıyor. Ancak, tüm çabalarımız maalesef bu acıları bitirecek büyüklükte değil. Bizim hareket olarak bütün insanları geride bırakmayacak bir vizyonumuz var. Devlet ve kurumlar olarak daha fazla bir işbirliği yapmanın ortamını sağlamaya çalışıyoruz. 189 ülkeden yaklaşık 2000 delege ile insani yardımın 2030 stratejisini ele alacağız. Dünyanın bütün emin elleri (Good Hands) burada. Rekor katılımla iyilik ajandası için toplanıyoruz. İnsanlık adına biz sesimizi yükseltiyoruz. İnsanlığın iyilik gücünü artırmak için Türkiye’den ses vermekten de gurur duyuyoruz” dedi.
 
“Açlık silah olarak kullanılıyor”
 
Yasal toplantılarda insanı yardım sektörünü yeniden şekillendirmek için kafa yoracaklarını dile getiren Dr. Kınık, “İnsanlık için kullanabileceğimiz pek çok güç var. Bu güçler ile birlikte hareket edersek çok şey yapabiliriz. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin açlığın silah olarak kullanılmaması için birçok kararı var. Bu yapı maalesef eşgüdüm sağlayamıyor. Açlığı silah olarak kullanan devletler ya da gruplar hastaneleri, insanı yardım gruplarını hedef alıyorlar. Bütün bunlara BM’de 5 ülke karar veriyor. Sivil inisiyatifler olarak sesimizi yükseltiyoruz. Kim için, 1 milyar yoksul insan, 6 milyon bebek, 65 milyon göç eden insan için yükseltiyoruz. Bütün bunların kutuplaşmış dünya tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Tek bir masum bile yara almamalıdır” diye konuştu.
 
“17 milyon gönüllünün gücüyle hareket ediyoruz”
 
Hareket olarak insanların acılarının sona erdirilmesi, hayatlarının kurtulması, her şeyden önce onurlarının kurtulması için çalıştıklarını dile getiren IFRC Genel Sekreteri Elhadj As Sy ise, “Gönüllülük ve gönüllülerimiz olmadan hiçbir şey yapamayız. 17 milyon gönüllünün gücüyle hareket ediyoruz. Bu toplantılarda onların erken şoklar ve krizlerde dayanıklılığını artırmak için neler yapacağımızı, göç konusunu tartışacağız. Günümüzde dünya en büyük güç hareketiyle karşı karşıyadır. Onların onurunu zedelemeden nasıl çözümler üretebiliriz. Bunları ele alacağız. Katılımcıların her türlü önerisine de açığız. Ayrıca dünyanın farklı yerlerinden gelen üyelerimizin sahip oldukları birikimlerle 2030 stratejimizi oluşturacağız” ifadesinde bulundu.
 
“Nükleer silahlar yasaklanmalıdır”
 
2019 yılında hareketin uluslararası konferansını düzenleyeceklerini vurgulayan ICRC Genel Sekreter Müdür Yardımcısı Balthasar Staehelin de, “Yaptığımız çalışmalardan gurur duyuyoruz. Çünkü devletlerle bir araya gelerek insanlığın acılarına çareler arıyoruz. Irak, Suriye ve Yemen gibi yerlerde savaşlar var, insanı ihtiyaçlar artıyor. Nükleer silahlar nedeniyle yardımları ulaştıramıyoruz. Buralarda insanı hukuka uyulmuyor. Bu silahların yasaklanmasını istiyoruz. Bu konuda bir anlaşma da yapıldı. Bu anlaşmaya tüm ülkelerin uyacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.