IFRC Genel Kurulu Başladı

06/11/2017 Paylaş:   

Kızılay'ın ev sahipliğinde Antalya'da düzenlenen Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Genel Kurulu Toplantısı’nın resmi açılışı Ulusal Derneklerin delegelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu üyeleri, düzenlenen Genel Kurul’la Antalya’da bir araya geldi. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve Kızılay yöneticilerinin ev sahipliği yaptığı Genel Kurul Toplantılarının açılış törenine Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Başkanı Tadateru Konoe, Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Başkanı Peter Maurer, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Birleşmiş Milletlerin Türkiye Temsilcileri, insani yardım kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.
 
“Hareketimizin küresel ölçekli etkisini artırma yarışına gireceğiz”
 
İnsan ıstırabını dindirmek üzere bir araya gelmiş dünyanın en büyük insani ağı olan Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi’nin bu yılki yasal toplantılarına ev sahipliği yapıyor olmanın gururunu yaşadığını dile getiren Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Toplantımız, ikinci dünya savaşından beri, savaşlardan kaynaklanan insani krizlerin en yoğun yaşandığı döneme denk geliyor. Bu bakımdan ayrıca önem taşıyor. Bu toplantılarda küresel ölçekli insani krizler için bir çözüm arayışına ve Hareketimizin küresel ölçekli etkisini artırma yarışına gireceğiz.” ifadelerini kullandı.
 
“İnsanlık için daha iyi bir dünya oluşturmayı hedefliyoruz”
 
Küresel sorunlara çözümler bulmaya çalışacaklarını ifade eden Kınık, "Aynı zamanda hareketimizin iyileştirilmesini sağlayıp, küresel etkiye sahip olması için elimizden geleni yapacağız. İnsanlık için daha iyi bir dünya oluşturmayı hedefliyoruz. İnsani değerler siyasi düşüncelerden daha önde olmalı. Herkesin güvenini kazanarak hiçbir şekilde taraf olmadığımızı göstermeye özellikle gayret ediyoruz. Sorun yaşanan bölgelere insancıl yardım götürebilmek bizim için çok önemli. İnsanlığın gücü en güçlü çözüm yolu. Küresel düzeyde uzun zamandır sessiz olan insan vicdanı tekrar söze gelsin, bizler de 'kırmızı aile' olarak inancımızı kaybetmeyelim." diye konuştu.
 
“Duyulan güven sarsılmamalı”
 
Kızılhaç Kızılay Hareketi'nin insanlığa büyük bir katkı sağladığını belirten Uluslararası ICRC Başkanı Peter Maurer de, “Kurumlara olan güvenin giderek azaldığı dünyada bizim elimizde büyük bir güven var. Özellikle Kızılhaç ve Kızılay sembollerine insanlar baktıklarında tarafsız, eşit ve yansız insani yardımı görüyorlar. Hiçbir zaman verilen bu güveni sarsmamamız gerekiyor. Bu güven sayesinde ön saflara geçebiliyor ve olumsuzluklardan etkilenen topluluklara yardım ulaştırıyoruz. Bağışçılarımız, verdikleri yardımların akılcı bir şekilde kullanıldığını görüyorlar. Bu nedenle kurumlarımızın dürüstlüğünü korumamız için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerekiyor. Kızılhaç Kızılay Hareketi'nin potansiyelini tam olarak kullanamıyoruz. Bu hareketi 'uyuyan dev' olarak değerlendirenler var. Bu hareketin önündeki engelleri kaldırarak devi uyandırmak gerekiyor. Dünyadan gelen talepler ve krizler bizlerden bunu istiyor.” dedi.
 
“160 milyondan fazla insanın hayatına dokunduk”
 
Bir marka haline gelen Kızılhaç Kızılay Hareketinin gurur duyulacak birçok şeyi temsil ettiğini söylen IFRC Başkanı Tadateru Konoe ise, “Hızla değişen dünyaya ayak uydurmamız ve bizi destekleyenleri hayal kırıklığına uğratmamamız gerekiyor. Federasyonumuz geçen yıl 160 milyondan fazla savunmasız insanın hayatına dokunmayı başardı. Milyonlarca insana hizmet verirken herhangi bir ayrım gözetmiyoruz.” şeklinde konuştu.
 
Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Genel Kurulu'nda açılış töreninin ardından seçimlere geçildi. "İnsanlığın gücü" sloganıyla düzenlenen ve 189 ülkenin temsilcisinin katıldığı genel kurul, 11 Kasım'da sona erecek.
 
“Kızılayı'nın çalışmalarından gurur duyuyoruz”  
 
Yasal Toplantıların başlangıcından önce ise Ulusal Derneklerin temsilcileri gala programında tanışma fırsatı buldular. 189 farklı ülkeden iyilik elçisinin bulunduğu Gala programına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu da katıldı.
 
Dünyanın her yerine yardım elini uzattıklarını belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “İnsani yardım konusunda dünyanın öncü ülkelerinden biriyiz. İnsani yardım, dış politikamızın ana unsurlarından birini oluşturuyor. Bu bağlamda Türk Kızılayı'nın çalışmalarından gurur duyuyoruz" dedi.