Kızılay Gençliği’ne Büyük Ödül

10/11/2017 Paylaş:   

Ülkemizde misafir edilen Suriye vatandaşlarına gösterdikleri ilgi ve verdikleri destekten dolayı Türk Kızılayı gönüllüsü gençlere Hanry Davison ödülü verildi.
 
Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Genel Kurulu ve Yasal Toplantıları Türk Kızılayı’nın ev sahipliğinde tüm hızıyla sürüyor. Dünyanın iyilik elçilerini Antalya’da buluşturan organizasyon kapsamında insani yardımın yeni dönem yol haritası belirleniyor.
 
Bu önemli organizasyonda Türkiye için ilk önemli kazanım Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın Federasyonun Avrupa Kıta Başkanı seçilmiş olmasıydı. Diğeri ise Kızılay gönüllülerinin insani yardım sektörünün en prestijli ödüllerinden biri olan Hanry Davison ödülüne layık görülmesi oldu. Türk Kızılayı bünyesinde kurulan Toplum Merkezlerinde birçok faaliyete katılarak, savaş mağduru Suriyelilere destek olan Kızılay gönüllüleri tüm dünyaya örnek olarak gösterildi.
 
Kızılay gönüllüleri ödüllerini IRFC’nin yeni Genel Başkanı Francesco Rocca’nın elinden aldı. Rocca, yaklaşık 3 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye’de Kızılay gönüllülerinin çabasının her türlü takdirin üzerinde olduğunu dile getirdi.
 
İnsani yardım sektörünün en prestijli ödülü
 
Hanry Davison, Birinci Dünya Savaşı yıllarında Amerikan Kızılhaçında konsey başkanı olarak, ABD Başkanı Woodrow Wilson tarafından görevlendirildi. Savaşın cereyan ettiği birçok cephede Kızılhaç görevlilerinin hizmet verebilmesi için ülke genelinde yardım kampanyası düzenledi. Toplanan bağışlar sayesinde hemen her cepheye destek gitmesini sağladı. Hanry Davison ismi bu dönemde insani yardım sektörü için simgeleşti. 2003 yılında, Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu tarafından Hanry Davison ödülünün iki yılda bir verilmesi kararlaştırıldı. Ödül, savunmasız insanların hayatlarını iyileştirmek için hizmet veren, ulusal toplulukların kapasitesini artırmaya yönelik girişimlerde bulunan bireylere veya derneklere verilmektedir.