Irak’ta Yaralar Hızla Sarılıyor

15/11/2017 Paylaş:   

Deprem haberinden kısa bir süre sonra acil dönem yardım malzemelerinin Irak’a sevkiyatına başlayan Türk Kızılayı, Genel Başkan Dr. Kerem Kınık öncülüğünde deprem bölgesine çıkarma yaptı.
 
Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, Genel Müdür Dr. İbrahim Altan ve beraberindeki Kızılay uzman ekibi depremin merkez üssü Irak Süleymaniye’ye ulaştı. Burada Irak Kızılayı Süleymaniye Şubesi yetkilileriyle görüştükten sonra depremden etkilenen yerleşim yerlerinde incelemelerde bulunan, depremzede vatandaşlarla görüşen Genel Başkan Kınık, yardımların dağıtımına ilişkin koordinasyonu sağladıktan sonra Irak Kızılayı Genel Başkanı Yasin el-Mamuri ile görüştü.
 
Bağdat’ta gerçekleşen görüşmede, depremden etkilenen Irak'ta 30 bin kişiye yardım sunacak kapasitenin anında harekete geçirildiğini belirten, günlük 5 bin kişiye yemek sunabilme hazırlıklarının da tamamlandığını söyleyen Kınık,  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve sivil toplum kuruluşlarının da katkısıyla 70 tırlık insani yardım malzemesinin bölgeye sevk edildiğini vurguladı.
 
Türk Kızılayı ekibinin depremden en fazla etkilenen bölge Derbendihan'da bulunduğunu da hatırlatan Kınık, “Günlük 5 bin kişiye yemek verebilmek için hazırlıklar tamamlandı” diye konuştu.
 
Göç etmek zorunda kalanlara desteğe devam
 
Irak’ın içinde bulunduğu, çatışma başta olmak üzere, olumsuz durumdan çıkabilmesi için Türkiye’nin ve Türk Kızılayı’nın desteğe devam ettiğini kaydeden Kınık, Irak Kızılayı Başkanı'na, çatışma bölgelerinden göç etmek zorunda kalan Türkmenlerin evine dönebilmesi için geçimlik projelere destek olunabileceği sözünü de verdi. Kınık, Irak'ta istikrarın yeniden sağlanmasına katkı sunmak için Irak Kızılayı ile işbirliğine devam edileceğini vurguladı.
 
Irak Kızılayı Genel Başkanı Yasin el-Mamuri de ülkenin kuzeyi ve kuzey doğusunun şiddetli şekilde etkilendiğini belirttiği depremde 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 465'den fazla kişinin de yaralandığını söyledi. Birçok yerleşim yeri ve kamu binasında maddi zararın da meydana geldiğine işaret eden Mamuri, “Türkiye'den büyük ve ivedi şekilde yardımlar bölgeye ulaştı. Türk Kızılayı Başkanı da Bağdat'a gelerek, destek ve taziyelerini iletti. Kendilerine teşekkür ediyorum. Depremin ortaya çıkarmış olduğu zararın giderilmesi için Türkiye ile dayanışmamız sürecek” dedi.

Batman Belediyesi’nden Kızılay’a Destek
 
Yürüttüğü insani yardım operasyonlarında toplumun her kesiminden destek gören Türk Kızılayı, Batman Belediyesi iş birliğiyle Irak-İran sınırında meydana gelen depremden etkilenenlerin yaralarını sarmak amacıyla 25 ton gıda yardımı gönderdi. Türk Kızılayı ekiplerinin Irak’ta yardım çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Yönetim Kurulu Üyesi Sebahattin Tezdiğ, depremzedelere giysi, barınma ve yiyecek yardımında bulunulduğunu kaydetti.
 
Afetlerde herkesin dayanışma içerisinde olmasının bir insanlık görevi olduğunu vurgulayan Batman Belediyesi Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy ise, “Hem olayın mahiyeti, ağırlığı hem de orada yaşayan insanların bizim için öneminden dolayı duyarsız kalmamız mümkün değildi. Onun için belediye olarak oradaki kardeşlerimiz için ilk etapta bin battaniye gönderdik, şimdi de bir tır gıda malzemesini de oraya sevk ediyoruz." dedi.