Kınık: “İnsanı İhmal Etmeyen Bir Dünya Kurmak Zorundayız”

17/11/2017 Paylaş:   

"İnsani Finans" temasıyla İstanbul’da düzenlenen, “Küresel Katılım Finans Zirvesi’nin gala programına katılan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “İnsanı ihmal etmeyen bir dünya kurmak zorundayız” dedi.
 
Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) organizasyonunda düzenlenen etkinlik kapsamında 75 farklı oturumda sektör temsilcileri ve bürokratların katılımıyla insani finans sisteminin topluma ve insana sağlayacağı faydalar ele alınıyor.
 
“İş dünyası ile insani yardım sektörü arasındaki ilişkiyi geliştirmeliyiz”
 
Dünyada en çok ihmal edilenin insan olduğunu belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “İnsanı ihmal etmeyen bir dünya kurmak zorundayız. Bugün dünyada aktif olarak 40 silahlı savaş var. Bu savaşların 18'i İslam ülkelerinde yaşanıyor. Bu savaşlar nedeniyle 65 milyon insan evini, ülkesini terketmiş durumda. Bu insanların da yüzde 71'i İslam ülkelerinde yaşıyor. İnsanların ıstırabını dindirmek için uğraşan insani yardım sektörünün dünya genelindeki toplam hacmi kozmetik sektörünün 3'te 1'ine, savunma sanayisinin yüzde 1'ine erişemiyor. Bugün dünyada insanları öldürmek için harcanan trilyonlarca doların yüzde 1'i iyileştirmeye harcanmıyor. Bu yaman bir çelişki. İnsanlık ahlaka, başkasının derdiyle dertlenmeye muhtaç." diye konuştu.
 
Yoksulluğun ortadan kaldırılması için yeni modeller geliştirilmesi gerektiğini belirten Kınık, "İnsani yardım kuruluşlarımızın, elinde koli taşıyarak kapı çalan mantıktan çıkması gerekiyor. Stratejik, operasyonel, finansal risk yönetimi ve sürdürülebilirliği, medeniyetimizden ilhamla ürettiğimiz güncel araçlarla tahkim etmemiz gerekiyor. 81 ilde yüzlerce şubesi olan bu yapılar finansal sürdürülebilirliği sağlayamazlarsa küçülmek zorunda kalabilir. Vakıf mantığını günümüze taşımalı, iş dünyası ile insani yardım sektörü arasındaki ilişkiyi geliştirmeliyiz.” ifadesinde bulundu.
 
“İnsani olanın peşine düşmeliyiz”
 
Daha fazla yatırım, daha fazla üretim ve daha fazla istihdam sağlamak için insanı merkeze almak gerektiğini vurgulayan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ise, “İş insanı yalnız maddi kazanç güder' algısını ortadan kaldırıp, insani olanın peşine düşmeliyiz. Bir iş insanı mümkün olan en fazla kazancı elde etmeli, evet, ama erdemi, vicdanı, adaleti, hakkaniyeti terk etmeden bunu yapmalı. Kazancını sorgulayan, helal kazançtan ötesini düşünmeyen iş insanları yetiştirmeliyiz.” dedi.