AB Delegasyonundan Kilis Toplum Merkezine Ziyaret

21/11/2017 Paylaş:   

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve Komite üyeleri, Kilis Toplum Merkezi'ni ziyaret etti.

Kasım 2016'dan beri Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı olan Büyükelçi Christian Berger ve AB Delegasyon Komitesi üyeleri, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Türk Kızılayı Kilis Toplum Merkezi'ni ziyaret etti. Berger, Suriyeli kadınlardan oluşan Türkçe dersini ziyaret ederek hem yararlanıcılarla hem de eğitmenleriyle konuştu. Ayrıca Türkçe şarkıların seslendirildiği, Suriyeli gençlerden oluşan müzik korosunun yer aldığı müzik dersine katıldı. Eşi Marilena Berger ile birlikte Suriyeli gençlerin korosuna eşlik etti ve onlarla sohbet etti.

Christian Berger: "Türk Kızılayı'na teşekkürler''

Berger ayrıca Kilis'in onlar için büyük önem taşıdığını söyleyerek basına açıklamalarda bulundu: "Kilis çok sayıda Suriyeli konuk ağırlıyor" dedi. “Belediye, Valilik ve Türk Kızılayı ile çok yakın bir işbirliğimiz var. Bu merkez birçok beceri geliştirmeye hizmet ediyor. Örneğin, bir dil sınıfı var. Suriyeli kadınlar orada Türkçe öğreniyorlar. Burada gençler bir araya geliyor ve müzik yapıyorlar. Bunlara ek olarak dikişten bilgisayar kurslarına kadar pek çok konuda eğitim alabiliyorlar. " diye ekledi.

Konuşmasının sonunda Türk Kızılayı'na yaptıkları işbirliğinden dolayı teşekkür ederek, işbirliğinin ileride de devam edeceğini belirtti.

Türk Kızılayı Toplum Merkezleri

Türk Kızılayı Toplum Merkezleri, 2015'ten bu yana farklı sosyal ve kültürel etkinliklerle Suriye halkına psikolojik destek, koruma, geçim kaynağı geliştirme ve uyum sağlama çalışmaları yürütüyor. Merkezler şu anda Bursa, İstanbul (Sultanbeyli), İstanbul (Bağcılar), Ankara, İzmir, Konya, Mersin, Adana, Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa illerinde bulunuyor. Bu merkezler kadınlar, çocuklar, gençler ve engelli insanlar da dahil olmak üzere pek çok Suriyeli ve yerel halk tarafından mesleki eğitim gibi farklı ders türleriyle ve Türkçe kurslarıyla tercih ediliyor.