Kızılay Türkiye’deki Filistinli Mültecileri Destekleyecek

22/11/2017 Paylaş:   

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 33. Toplantısı, "Yüksek Düzeyli Uzmanlar Toplantısı" ile İstanbul'da başladı. Etkinliğe katılan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Türkiye’de yaşayan Filistinli mültecileri desteklemeye yönelik işbirliğine imza attı.

Kalkınma Bakanlığı tarafından organize edilen, yüksek düzeyli uzmanların görüşmeleri ve toplantıları ile başlayan etkinliğe, 57 üye ülke heyetlerinin yanı sıra ilgili İİT kuruluşları ve uluslararası kuruluşlardan temsilciler katıldı. Etkinlikte Türkiye’de yaşayan 1500 Filistinli ailenin desteklenmesi projesi kapsamında Türk Kızılayı, İslam Kalkınma Bankası, TİKA, Kredi Garanti Fonu, AFAD, TOBB, WAFA Grup ve SESRİC arasında işbirliği anlaşması imzalandı. İmza törenine katılan Genel Başkan Dr. Kerem Kınık’a, Genel Müdür Dr. İbrahim Altan eşlik etti.

İşbirliği projesi ile gençler için eğitimler, iş geliştirme desteği ve finansal destek verilmesi hedefleniyor.

"Her milletten kardeşlerimize yardım ediyoruz"

İmzalanan işbirliği protokolünün önemine değinen Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Bu proje ile Filistinli kardeşlerimizi kendi yaşamlarını sürdürebilecekleri bir mesleğe ve işe kavuşturmayı hedefliyoruz. Kızılay olarak ülkemizde bulunan her milletten kardeşlerimize elimizden gelen yardımı yapmaya çalışıyoruz. Böylesine geniş katılımlı bir destekle Filistinli kardeşlerimiz bundan sonra çalışarak kendilerine ve ailelerine bakabilecek. Ayrıca ülkemiz için de bir değer oluşturacak.” diye konuştu.

İSEDAK nedir?

Mekke/Taif'te 1981'de düzenlenen 3. İslam Zirve Konferansı'nda kurulan, 1984 yılında Kazablanka'da gerçekleştirilen 4. İslam Zirve Konferansı'nda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının İSEDAK Daimi Başkanlığını üstlenmesiyle operasyonel hale gelen ve aynı yıl Bakanlar düzeyindeki ilk toplantısını gerçekleştiren İSEDAK, 57 üye ve 5 gözlemci ülkeyle Birleşmiş Milletler’den sonra en fazla üyeye sahip uluslararası platform özelliğini taşıyor. Komite, kurulduğu günden bu yana üye ülkeler arasında ekonomik ve ticari iş birliğini geliştirmek için çaba sarf ediyor.