Suriyeli Türkmen Çocuklar Sinemayla Tanıştı

24/11/2017 Paylaş:   

Türk Kızılayı tarafından düzenlenen etkinlikle Osmaniye'deki geçici barınma merkezinde kalan 200 Suriyeli Türkmen çocuk, hayatlarında ilk kez sinemaya gitmenin mutluluğunu yaşadı.
 
Osmaniye'deki Cevdetiye Geçici Barınma Merkezi'nde kalan 200 Suriyeli Türkmen çocuk, bugün vizyona giren Ayı Paddington 2 filmini Türk Kızılayı Çocuk Hizmetleri Koordinatörlüğü organizasyonu ve Medyavizyon Film Yapım Şirketi ile Mars Sinema Grubun desteğiyle izleme fırsatı buldu.
 
“Çocuklarımızın heyecanına ortak olduk”
 
Türk Kızılayı olarak Suriyelilere yönelik farklı alanlarda farklı projeleri hayata geçirdiklerini dile getiren Çocuk Hizmetleri Koordinatörü Eda Öztürk, “Bu program kapsamında faaliyetlerimize katılan 200 çocuğumuzla sinema keyfi deneyimlemek istedik. Hayatlarında ilk kez sinema salonuna giren çocuklarımızın heyecanına ortak olduk. 'Çocuk dostu alanlar', kapsamında geçici barınma merkezi ve dışında kalan 4-18 yaş arası çocuklara yönelik faaliyetlerimiz oluyor. Sanat, drama, spor, çocuk hakları, hijyen gibi eğitimlerin yanında çocukların okullarındaki etkinliklere destek programları da uyguluyoruz.” ifadesinde bulundu.
 
“Mutlu ve heyecanlıyım”                
 
İlk kez sinemaya geldiğini, mutlu ve heyecanlı olduğunu anlatan Suriyeli çocuklardan Hitam Kerahmet, "İlk kez sinemada film izleyeceğim. Duygularımı anlatamıyorum. Farklı bir duyguymuş." dedi.
 
Suriyeli Yasemin Türkmen ise bugüne kadar filmleri hep televizyonda izlediğini belirterek "Sinemada izlemeyi çok istiyordum. Bugün sinemaya geldik. Çok mutlu ve heyecanlıyım. Film izlemeyi çok severim. Burada izlemek çok farklı ve güzel bir duyguymuş." diye konuştu.
 
Suriyeli 200 çocuk, Türkiye'de bugün gösterime giren "Ayı Paddington 2" filmini ilgiyle izledi.