UNICEF Türkiye, Kilis Çocuk Koruma Bürosunu Ziyaret Etti

25/11/2017 Paylaş:   

UNICEF Türkiye Temsilcisi Duamelle ve İyi Niyet Elçisi Büyüküstün, Kilis'teki Türk Kızılayı Toplum Merkezi Çocuk Koruma Bürosu’nu ve Suriyeli bir ailenin evini ziyaret etti.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle ve UNICEF İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün, Kilis'teki Türk Kızılayı Toplum Merkezi Çocuk Koruma Bürosu'nu ziyaret etti. Ziyaretleri sırasında onlara, KızılHaç-Kızılay İşbirliği Hareketi Genel Koordinatörü Erdem Kamil Güler, Kilis Toplum Merkezi proje yöneticisi Zeynep Meltem Torun ve Türk Kızılayı saha çalışanları eşlik etti.
Güler, Türk Kızılayı'nın Çocuk Koruma ile ilgili çalışmaları ve Şartlı Nakit Transferi’nin (ŞNT) genel süreci hakkında kısa bir sunum gerçekleştirdi. Faaliyetlerle 49.000'den fazla çocuğa ulaşılmasının hedeflendiğini, bu faaliyetlerin özellikle çocuk işçiliğine, çocuk evliliğine, ayrımcılığa ve çocukların dışlanmasına yönelik faaliyetler ile akran zorbalığı ve dil engelleriyle ilgili çalışmalardan oluştuğunu belirtti. Dumall ayrıca, en önemli noktalardan birisinin i) kimlerin ulaşılabilir olduğunu belirlemek ve ii) sosyal yardım ekibinin aktiviteleri ile topluluğa katılmak olduğunu belirtti.

Philippe Duamelle toplantı sonunda Türk Kızılayı çalışanlarına "Lütfen yüzünüzde bir gülümsemeye devam edin" diyerek moral verdi.

UNICEF Temsilcisi Dumall ve UNICEF İyi Niyet Elçisi Büyüküstün hem koordinatör hem de saha çalışanlarına çalışmalarıyla ilgili kimi sorular yöneltti.
Ziyaret sırasında karşılaştıkları en büyük problemleri ile ilgili soruya saha çalışanları, ziyaretlerin temel amacının koşullu nakit transferi olmasına rağmen, Suriye halkının çoğunun konu dışı sorunlardan söz ettiğini ve bunun problem olduğunu belirterek cevap verdiler. Ayrıca, Suriye halkının kendi sosyal medya gruplarına sahip olduğunu ve bu gruplarda Türk Kızılayı'nın kendilerini ziyaret etmeleri yönündeki yoğun beklentilerini belirttiler. Sorunlara güven sorunu ve somut çözümler getirilmesi, Türk Kızılayı çalışanlarının saha ziyaretleri ile ilgili olarak vurguladığı diğer noktalar oldu.

Philippe Duamelle toplantı sonunda Türk Kızılayı çalışanlarına "Lütfen yüzünüzde bir gülümsemeye devam edin" diyerek moral verdi.

UNICEF Temsilcisi ve İyi Niyet Elçisi, Türk Kızılayı ekibi ile birlikte Suriyeli bir ailenin evine ziyaret gerçekleştirdi

Çocuk Koruma Bürosundan sonra grup, dört (4) çocuk ve annesinden oluşan Suriyeli bir aileye ev ziyareti gerçekleştirdi. Anne ve ailenin tek çalışanı olan oğlu, grubu memnuniyetle karşıladı.  Suriyeli anne 10., 7. ve 6. sınıflardaki üç çocuğunun Türkiye'ye geldiklerinde çok az sorun yaşadığını söyledi. Kimlik kartlarının çok kısa sürede verildiğini ekledi. Çocuklarının karşılaştıkları bazı zorlukların özellikle uyum ve dil sorunları ile ilgili olduğunu da belirtti.

Dumall ve diğer UNICEF personeli ŞNT ve çocukların eğitimiyle ilgili sorular sordu. Suriyeli anne, "Çocuklarım eğitim almaya ve eğitime bayılıyor. En küçük çocuğum bile bazı kelimeleri anlayamadığı zaman ağlar. Türkçe öğrenmeye çok isteklilier. " dedi.