İnsanlığın Yardım Eli Kızılay

28/11/2017 Paylaş:   

Boğaziçi Yöneticiler Vakfı tarafından düzenlenen "İnsanlığın Yardım Eli Kızılay" başlıklı söyleşiye katılan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılay’ın insani yardım konusundaki bilgi birikimini gençlere aktardı.
 
Dünyanın birçok bölgesinde gerçekleştirdiği insani yardım faaliyetleriyle örnek olan Kızılay, bir yandan da katıldığı konferans programlarıyla bu bilgi birikimini paylaşıyor. Bu kapsamda Boğaziçi Üniversitesi rektörlük binası konferans salonunda düzenlenen "İnsanlığın Yardım Eli Kızılay" başlıklı konferansa Boğaziçi Yöneticiler Vakfı Mütevelli Heyet-i Başkanı Bahattin Aydın, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
 
Güvenli Yaşam Kültürü Oluşturulacak  
 
Kızılay'ın "Güvenli Yaşam Kültürü Hizmetleri" projesi hakkında bilgiler veren Kınık, "Milli Eğitim Bakanlığı ve Kızılay'ın yaygın şube ağıyla beraber bu konuda bir seferberlik başlattıklarını kaydetti. İlk ve orta öğretimdeki 18 milyon öğrenciyle birlikte sistematik bir eğitim seferberliği başlattıklarını aktaran Kınık, "Güvenli Yaşam Kültürü olağanüstü durumlarda ve afetlerde kendi başımıza ayakta kalabilecek temel becerileri kazanabilme veya bu anlamda zarar görmüş, etkilenmiş topluluklara profesyonel destek gelene kadar ilk yardım, temel arama kurtarma noktasında davranış ve beceri geliştirme çalışmasıdır. 32 eğitim/sertifikasyon merkezimiz var ve bunları 81 ilimizin tamamı ile nüfusu 100 binin üzerinde olan her mülki noktada oluşturmak için çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.
 
"Sağlığın korunması noktasında ciddi bir boşluk görüyoruz"
 
Yoksulluğun, açlığın giderilmesi, toplumsal sağlığın teşviki amacıyla çalışmaları sürdürdüklerini ifade eden Kınık, “Dünya, artık sağlığı farklı bir şekilde yönetiyor. Biz de Kızılay olarak kendimize koyduğumuz stratejik hedeflerden birini sağlığın teşvik edilmesi olarak öngördük. Sağlıklı bir hayat kültürü, sağlıklı beslenme, insanların kişisel anlamda beden sağlığının muhafazası ve toplumsal sağlığın muhafazası noktasında bir takım hedefler koyduk." dedi.
 
"500 bin ton ekmek parasıyla biz her yıl 80 devlet hastanesi yapabiliriz"
 
Dünyadaki en önemli sorunlardan birisinin mültecilik olduğunu dile getiren Kınık, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana 65 milyon insanın savaşlar sebebiyle evlerini terk ettiğini, son yıllarda Avrupa'ya ulaşmak isteyen yaklaşık 5 bin kişinin ise denizde boğularak hayatını kaybettiğini kaydetti. Dünyadaki yardıma muhtaç bölgeler ve sorunlardan bahseden Kınık, "Dünyada bir taraftan obezite, diyabet ve ona bağlı gelişen onkolojik vakalar ve diğer tarafta da açlık var. Her yıl 14 milyon insan doğrudan açlığa bağlı sebeplerle hayatını kaybediyor. Bir taraftan dünyada 4 milyar ton kadar gıda üretiyoruz ve bunun 1.3 milyar tonunu tüketmeden çöpe atıyoruz. Sadece ABD'nin tüketmeden çöpe attığı gıda miktarı 222 milyon ton. Bu milyon ton ile Afrika kıtası iki kez doyabiliyor. ABD böyle de Türkiye farklı mı? Her yıl yaklaşık 500 bin ton ekmeği Türkiye'de çöpe atıyoruz. Bu 500 bin ton ekmek parasıyla biz her yıl 80 devlet hastanesi yapabiliriz. Birileri varlık ve israf içerisinde yaşarken birileri gıdaya, temiz içme suyuna ulaşamıyor. Bu adaletsizliği gidermek için bir şeyler yapmalıyız." diye konuştu.
 
“2018 bütçesi 5.5 milyar TL”
 
Kızılay'ın mali yapısı ve bütçesi hakkında da bilgiler veren Kınık, "2014 yılında 1,5 milyar olan bütçemizi bu yıl 3,2 milyara yükselttik. 2018 bütçemizi ise 5,5 milyar TL civarında bağlayacağız. Bunlar tamamen uluslararası fonlar, Kızılay maden suyu gibi kendi geliştirmiş olduğumuz iktisadi işletmelerimiz ve bağışlardan oluşuyor." ifadelerini kullandı.