BM Heyetinden Kızılay’a Övgü

28/11/2017 Paylaş:   

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ursula Mueller, Kızılay Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’la bir araya gelen BM heyetiyle insana yardım konusu ele alındı.
 
İnsani yardım, göç meselesi ve dünyada yaşanan insani krizler konusunda çözüm önerilerinin konuşulduğu toplantıda Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ile BM Genel Sekreter Yardımcısı Ursula Mueller’e Genel Müdür Dr. İbrahim Altan ve Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük de eşlik etti.
 
“BM, Kızılay’a çok ciddi fon desteği veriyor”
 
Suriye krizinin ortaya çıkmasından sonra sınır ötesi yardımların planlanması konusunda BM ile yakın ilişkilerde bulunduklarını aktaran Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, BM'nin, Kızılay'ın yardımlarına çok ciddi fon desteği verdiğini söyledi. BM'nin farklı kuruluşlarıyla yurt dışında da yürüttükleri birçok program olduğunu dile getiren Kınık, “BM ile iş birliğimizin devam etmesi noktasında da kararlılığımızı vurguluyoruz.” ifadesinde bulundu.
 
“Türk Kızılayı’nın problem çözme becerisi hayranlık uyandırıcı"
 
Türk Kızılayı’nın sığınmacılara yönelik çalışmalarının yanı sıra global seviyedeki yardımlarının da dikkat çekici olduğunu vurgulayan BM Genel Sekreter Yardımcısı Ursula Mueller, “Türkiye’nin Suriyeli sığınmacıları kabulünde gösterdiği fedakarlık ve cömertliğin farkındayız. BM kuruluşlarımızın birçoğu mültecilere yardım noktasında Türk Kızılayı ile işbirliği içerisinde çalışıyor. Bu kapsamdaki nakit temelli yardım unsuru olan Kızılay Kart ise dünyada ulaştığı kişi sayısı açısından dünyada bir model olarak görülüyor. Sınır ötesi yardımlarda da Türk Kızılayı’nın problem çözme becerisi hayranlık uyandırıcı. Türk Kızılayı’na yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.