11. Toplum Merkezi Gaziantep’te Açıldı

01/12/2017 Paylaş:   

Kent merkezlerinde yaşayan sığınmacılara yönelik kurulan ve bugüne kadar Şanlıurfa, İstanbul Avrupa ile Asya yakaları, Konya, Ankara, Kilis, Bursa, İzmir, Adana ve Mersin'de hizmet veren toplum merkezlerine Gaziantep’te bir yenisi daha eklendi.

Suriye Krizi İnsani Yardım Faaliyetleri kapsamında Uluslararası Kızılhaç-Kızılay Dernekleri Federasyonu tarafından fonlanan ve Türk Kızılayı tarafından 2015 yılından bu yana yürütülen Toplum Merkezi Projesi gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Proje kapsamında on birincisinin açılışı için yapılan törene Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcıları Alper Küçük, Abdurrahman Yavuz Güvenlioğlu, Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilcisi Adnan Keçeci, Gaziantep Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, Gaziantep AFAD İl Müdürü Sinan Atakan ve çok sayıda davetli katıldı.

“Toplum Merkezinde sorunları çözmekten eğitime kadar birçok hizmet var”

Türk Kızılayı'nın hizmet alanını daha da genişletmek için çalıştıklarını vurgulayan Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, “Toplum merkezleri adında bir projemiz var. Bu özellikle Suriyeli misafirlerimiz için sunduğumuz hizmetlerden sadece bir tanesidir. Toplum merkezi aslında bizim için ensarla muhaciri bir araya getirdiğimiz, uyumu tesis ettiğimiz, birbirleriyle paylaşımlarını artırabilecekleri bir mekân. Bu mekân içerisinde eğitim ve birlikte etkinlik düzenleme var, psikososyal destek var, onların kamuyla olan ilişkilerine destek ve yönlendirme var; yani onların sorunlarını çözmekten eğitime kadar birçok hizmet var. Çocuklarla, gençlerle, yetişkinlerle ayrı ayrı çalışıyoruz. Burası bir hizmet merkezidir.” şeklinde konuştu.

Gaziantep de bulunan Suriyeli vatandaşlara Kızılay’ın yaptığı yardımları yakından takip ettiğini belirten Gaziantep Vali Yardımcısı Uğur Aladağ ise Kızılay’ın çalışmalarını takdirle karşıladıklarını ve çok memnun olduklarını söyledi.

Kızılay Toplum Merkezleri, farklı sosyal ve kültürel etkinliklerle kamplar dışında yaşayan yabancılara ve bölge halkına psikolojik destek, koruma, geçim kaynağı geliştirme ve uyum sağlama çalışmaları yürütüyor.