Her Gün Binlerce Arakanlı’ya Yardım Ulaştırılıyor

04/12/2017 Paylaş:   

Türk Kızılayı, Arakanlı Müslümanların yaşadığı kamplarda her gün binlerce kişiye yardım dağıtıyor. Özellikle gıda ve hijyen paketleri dağıtan Türk Kızılayı ekibi, yaşlı ve hastaların yardım malzemelerini kapılarına kadar götürüyor.
 
Myanmar’da 25 Ağustos’tan bu yana saldırılardan kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısı 620 bini geçti. Myanmar’daki zulümden kaçarak Bangladeş’e sığınan yüz binlerce Arakanlı’nın yardım talebine sessiz kalmayan Türk Kızılayı ise, özellikle son sığınmacı akınının başlamasından bu yana Bangladeş’te on binlerce Arakanlı’ya yardım ulaştırdı.
 
Yardım Malzemeleri Bir Aylık İhtiyacı Karşılıyor
 
Yaklaşık 5 yıldır bölgede faaliyet gösteren Türk Kızılayı, Bangladeş’teki çeşitli kamplarda kalan Arakanlılara 25 Ağustos’tan bu yana 37 bin 427 acil gıda paketi, 19 bin 744 gıda paketi, 16 bin 155 hijyen paketi ve 5 bin battaniye dağıttı. Yardım paketleri, bir ailenin bir aylık ihtiyacını karşılayacak şekilde planlanıyor. Dağıtılan malzemeleri kamp içindeki barınaklarına götüremeyecek durumda olanlara Türk Kızılayı ekibi yardım ediyor. Kızılaycılar, yardım malzemelerini araçların giremediği yollardan kendi sırtlarında Arakanlıların evlerine kadar taşıyor.
 
Gıda ve Hijyen Malzemesi Dağıtılıyor
 
Bölgedeki çeşitli kamplarda gıda paketleri ve hijyen kitlerinden günlük ortalama bin adet dağıttıklarını söyleyen Türk Kızılayı Bangladeş Delegasyonu Operasyon Yöneticisi Ahmet Erbil, dağıtımları ve planlamaları Bangladeş Kızılayı ile Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Federasyonu (IFRC) eşliğinde yaptıklarını belirtti. Hijyen setinin özellikle kova şeklinde yaptırıldığını, böylece kovaların da kullanılmasının sağlandığını vurgulayan Erbil, “Bunların içlerinde deterjan, sabun, diş macunu, diş fırçası, şampuan, kadın pedi ve tırnak makası bulunuyor. Bunlar bir ailenin ortalama bir aylık ihtiyacı karşılamak üzere planlanmıştır. Kuru gıda paketi içinde ise iki çeşit pirinç, mercimek ve enerji bisküvileri var. Şu anda günlük ortalama bin aileye yani 5 bin kişiye ulaşıyoruz.” dedi.