Çatışma Mağduru Iraklılar Evlerine Geri Dönüyor

05/12/2017 Paylaş:   

Terör unsurlarının temizlenmesinden sonra güvenliğin yeniden sağlandığı Irak’ın Telafer kentine aileler geri dönmeye başladı. Özellikle, Suriye’ye kaçan Telaferliler hızla evlerine geri dönüyor. Geri göç yolculuğunda ailelere Türk Kızılayı da destek oluyor.
 
Irak'taki iç karışıklıktan kaçan ve Türkiye'nin desteğiyle terör örgütlerinden temizlenen Suriye'deki güvenli bölgelere sığınan Telaferliler, ülkelerine geri dönüyor. Kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu bir grup Iraklı, gümrük işlemlerinin ardından Suriye plakalı araçlarla Öncüpınar Sınır Kapısı'ndaki tampon bölgeye getirildi. Irak Konsolosluğu ve Kilis Göç İdaresi Müdürlüğü ekiplerince kontrolleri yapılan insanlara, Türk Kızılayı konserve, ekmek, su, bisküvi ve battaniyeden oluşan yardım paketleri dağıttı.
 
Irak Göç ve Göçmen Bakanlığı Türkiye Temsilcisi Misbah Kaysi, ülkedeki iç karışıklıktan kaçan ve Suriye'deki güvenli bölgelere sığınan 7 bin Iraklıdan yaklaşık bin 200'ünün Türkiye üzerinden evlerine dönüş yaptığını bildirdi. Türkiye'den Irak'a gönüllü seferler yaptıklarını, bu süreçte ülkesine dönmek isteyen Iraklılara dönüş yolunda destek sağladıklarını anlatan Kaysi, bu kapsamda terör örgütü DEAŞ'ın zulmü nedeniyle Irak'tan kaçan insanlara yardım etmek için bölgeye geldiklerini ifade ederek, “Türkiye Cumhuriyeti'ne mülteciler adına çok teşekkür ediyoruz. Özellikle AFAD ve Türk Kızılayı yaşanan sıkıntıların çözülmesi adına çok çaba harcıyor” diye konuştu.
 
Çatışma mağduru Iraklılarının ülkelerine dönüşü ilerleyen günlerde de sürecek. Türk Kızılayı’nın mağdur Iraklılara yardımı devam edecek.