Meksika Devlet Başkanından Türk Kızılayı’na Teşekkür

08/12/2017 Paylaş:   

Eylül 2017 tarihinde, 7.1 büyüklüğünde bir depremle sarsılan Meksikalıların yardımına koşan Türk Kızılayı’na Meksika’dan teşekkür mektubu geldi. Mektup, Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto tarafından Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’a gönderildi.

Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto, geçtiğimiz Eylül ayında Meksika’da yaşanan deprem nedeniyle Kızılay’ın depremzedelere yaptığı yardımlardan dolayı Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’a teşekkür mektubu gönderdi.

Nieto, mektubunda şu sözlere yer verdi: “Meksika halkı ve hükûmeti adına Eylül’deki depremler sebebiyle Kızılay’a vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür ederiz. Biz Meksikalılar, mağdurlara yönelik çalışmalara yaptıkları katkılar nedeniyle bu soylu Kurumun insani yardım gayretine minnettarız. Size iyi dileklerimi sunar, bu durumu size mümtaz saygımı bir kez daha sunmak için bir fırsat bilirim.”
 
32 yıl önce yaklaşık 10 bin kişinin hayatını kaybettiği şiddetli depremin yıldönümünde Meksika, Eylül 2017 tarihinde, 7.1 büyüklüğünde bir depremle sarsılmıştı. Kızılay, Pueblo ve Morelos eyaletlerinde depremden etkilenen yaklaşık 17.000 kişi için gıda malzemesi dağıtmıştı. Ayrıca Meksika Kızılhaçı’na nakdi yardım desteğinde bulunulmuştu. Çalışmalara Türkiye'nin Meksika Büyükelçisi Timur Söylemez de destek vermişti.