Türk Kızılayı Kan Bağışı Deneyimini KKTC’ye Taşıdı

10/12/2017 Paylaş:   

Ulusal Güvenli Kan Temini Projesi kapsamında titiz bir çalışma gerçekleştiren, Türkiye’nin ihtiyacı olan kanın neredeyse tamamını bağışçılarından karşılayan Türk Kızılayı, bu deneyimi Kuzey Kıbrıs’a da taşıdı.
 
“Kan Bağışçısı Kazanım Destek Programı” Lefkoşe’de düzenlenen törenle tanıtıldı. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Ulubay Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Erdoğan Çelebi ile çok sayıda davetlinin katıldığı toplantıda güvenli kan bağışını artırmayı hedefleyen program hakkında bilgi verildi.
 
Törende bir konuşma yapan Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı’nı tanıtmak amacıyla uluslararası platformlarda faaliyetler yürütüldüğünü anlattı. Kınık, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı’nın Arakan, Suriye ve Somali’ye yardım göndererek, Kıbrıs Türk toplumunun ne kadar yardımsever olduğunu dünyaya gösterme konusunda iyi mesafe aldığını belirterek, “KKTC’de düzenli ve güvenli, ihtiyacı karşılayacak kan temini için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz” diye konuştu.
 
Gençli Kampı yapılacak
 
KKTC’de insani yardım, afet ve halk sağlığında toplumsal mukavemeti artırmak için planlar yapıldığını ifade eden Kınık, afet bilincini oluşturmak ve afetlere hazır toplum olmak amacıyla Kızılay eğitimlerinin verileceği “Gençlik Kampı” inşa edileceğini sözlerine ekledi.
 
Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Ulubay da KKTC’de bir miladın gerçekleştirildiğini belirterek, Kıbrıs Türk toplumunun Kızılay’la 1960’lı yıllarda tanıştığını, Kızılay’ın Kıbrıs Türkünün var olmasında önemli rol oynadığını dile getirdi. Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı olarak önemli işler başardıklarını söyleyen Ulubay, amaçlarının insanların acısını dindirmek, gözyaşını azaltmak olduğunu sözlerine ekledi.
 
Kan bağışı artıyor
 
Etkinlikte, Kan Bağışçısı Kazanım Destek Programı çerçevesinde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi veren Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Birim Yöneticisi Dr. Metin Kalender ise işbirliği çerçevesinde bilgi ve tecrübe paylaşımı gerçekleştirildiğini kaydetti. Kalender, KKTC’de toplanan yıllık 16 bin ünitenin ihtiyaca yetmediğine işaret ederek, KKTC'de 20-22 bin arasındaki rakamın ülkenin kan ihtiyacını karşılayacağını saptadıklarını ifade etti. Program kapsamında kan bağışçılarına ulaşmak amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı’na otobüs bağışladıklarını belirten Kalender, eğitim faaliyetleri sürdürüldüğünü, kurum ve kuruluşlarla protokol faaliyetleri gerçekleştirdiklerini, bağış kampanyaları düzenlendiğini ve bunun sonucunda kan bağışının arttığını kaydetti. Konuşmaların ardından Kınık ve Ulubay Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı’na kan bağışında kullanılmak üzere hibe edilen otobüsü gezdi.
 
Talasemi Sempozyumu
 
Genel Başkan Kınık, Yakın Doğu Üniversitesi’nde düzenlenen “Bir Akdeniz Gerçeği: Talasemi” sempozyumuna da katıldı. Genel Başkan, burada yaptığı konuşmada da Kuzey Kıbrıs’a bundan önce olduğu gibi bundan sonra da desteğin süreceğini vurguladı.