Kızılaykart İçin 650 Milyon Avro Daha

13/12/2017 Paylaş:   

Türkiye’deki sığınmacılara maddi destek için hayata geçirilen Sosyal Uyum Yardım Programı’na (SUY) 650 milyon avro daha destek geldi. Yeni yardımlarda Kızılaykart ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.
 
Türk Kızılayı, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğinde hayata geçirilen Sosyal Uyum Yardım Programı’nın devamı için Avrupa Komisyonu tarafından 650 milyon avro daha serbest bırakıldı. 1 milyon 300 bin sığınmacının ihtiyaçları için kullanılacak olan fon, 2019 yılının ilk aylarına kadar dağıtılacak. Fonun dağıtımı yine Kızılay Kart ile olacak.
 
Programın ilk etabında ise 348 milyon avro fon aktarıldı. İhtiyaç tespiti yapılan her sığınmacıya aylık 120 Lira yardım yapılmasını sağlayan SUY, Avrupa Birliği tarihindeki en büyük insani yardım operasyonu olarak da tarihe geçti.
 
Avrupa Komisyonu, Türkiye'deki sığınmacı çocukların eğitimini desteklemek için Türk Kızılayı ve UNICEF tarafından hayata geçirilen koşullu nakit transferi programına ise 50 milyon avro kaynak aktaracağını açıkladı.