168 Çağrı Merkeziyle Yarım Milyonu Aşkın Sığınmacıya Cevap Verildi

20/12/2017 Paylaş:   

Türk Kızılayı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile BM Dünya Gıda Programı iş birliğinde yürütülen "Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı" kapsamında, sorunları olan, karta başvuru yapmak ve sistem hakkında bilgi almak isteyen yarım milyondan fazla sığınmacı, Kızılay’ın 168 numaralı çağrı merkeziyle çözüme ulaştı.
 
Türkiye'de bulunan ve büyük bölümü kamplar dışında yaşayan Suriyelilerin gıda, giyim gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için hayata geçirilen "Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı Programı" binlerce sığınmacının ihtiyaçlarını gidererek sosyal hayata entegrasyonu da kolaylaşıyor. Avrupa Birliği'nin (AB) 348 milyon lira maddi kaynak sağladığı program kapsamında başvuruları değerlendiren Türk Kızılayı, 168 numaralı çağrı hattıyla da sığınmacıların sorunlarına çözüm üretiyor. 23 operatörün görev aldığı ve haftanın 6 günü taleplere karşılık vermeye çalışan çağrı merkezi, 168'i tuşlayan yarım milyondan fazla sığınmacının talebini karşıladı.
 
En çok arama Gaziantep'ten
 
Aramaların 267 bin 140'ını erkeklerden alan 168 Çağrı Merkezi, geriye kalan 234 bin 450 çağrıyı ise sığınmacı kadınlardan aldı. Gelen çağrıların lokasyon bilgileri incelendiğinde ise Gaziantep, 81 ili geride bıraktı. 76 bin 408 çağrının yapıldığı Gaziantep'i 75 bin 79 çağrıyla İstanbul, 59 bin 82 çağrıyla Şanlıurfa, 55 bin 910'la Hatay, 22 bin 960 çağrıyla da Adana izledi.
 
5 Dilde Hizmet
 
Çağrı merkezindeki operatörler, gelen talepleri Türkçe, Arapça ve İngilizcenin yanı sıra Farsça ve Peştuca olmak üzere 5 dilde karşılamaya çalışıyor. 168 Çağrı Merkezi’ne gerçekleştirilen çağrıların büyük çoğunluğunu ise bilgi almak isteyenler gerçekleştiriyor. Günde yaklaşık 3 bin çağrının geldiği merkez, Türk Kızılayı’nın sahip olduğu misyon, vizyon ve değerlerin bilincinde insani yardım operasyonunu sürdürmeye devam ediyor.