Türkiye’den Arakanlılara Yardım İçin Yeni Hamle

20/12/2017 Paylaş:   

Ülkeleri Myanmar’dan kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlara Türkiye’nin başlattığı yardım seferberleri tüm hızıyla sürüyor. Kamu ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla bölgeye yardımlar sürerken Başbakan Binali Yıldırım da Bangladeş’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Kızılay yeleğini giyerek Arakanlılara yardım malzemesi dağıtan Başbakan Yıldırım, dünyanın en büyük insani krizini yaşayan Arakanlı Müslümanlara daha fazla yardım yapılması gerektiğini vurguladı.
 
Bakanlar, Milletvekilleri ve bürokratların yanı sıra Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve Denetim Kurulu Üyesi İlhami Yıldırım’ın da olduğu kalabalık bir heyetle Bangladeş’e giden Başbakan Binali Yıldırım, ülkeye sığınan ve dünyanın en büyük insani krizini yaşayan Arakanlı Müslümanlara daha fazla yardım için temaslarda bulundu.
 
Ziyaretinin ilk durağında Başkent Dakka’da hükümet yetkilileriyle görüşen Başbakan Yıldırım, sonrasında Arakanlıların kamplarda yaşam mücadelesi verdiği Cox’s Bazaar kentine gitti. Yaklaşık 700 bin kişinin yardıma muhtaç yaşadığı kamplarda incelemelerde bulunan Başbakan Yıldırım, Türk Kızılayı başta olmak üzere Türkiye’den kurum ve kuruluşların verdiği hizmetler hakkında bilgi aldı.
 
Kamp alanında Kızılay yeleği giyerek, Genel Başkan Kınık ile birlikte gıda paketlerini dağıtan, Arakanlılara yemek servis eden Başbakan Yıldırım, insani krizin en büyük mağduru çocuklar ve kadınlarla da yakından ilgilendi.