Kızılay İlk Yardım Eğitimlerine Hız Verecek

21/12/2017 Paylaş:   

Ulusal ve uluslararası yardım faaliyetlerinin yanı sıra eğitim çalışmalarını da aralıksız sürdüren Türk Kızılayı, ilk yardım eğitimi alanındaki stratejilerini belirlemek amacıyla toplantı düzenledi.
 
Malatya’da düzenlenen Türk Kızılayı İlk Yardım Merkezleri Mesul Müdürleri Koordinasyon Toplantısı’na Genel Müdür Dr. İbrahim Altan, şube başkanları ve ilk yardım merkezi müdürleri katıldı.
 
“Yılda 20 bin kişiye ilk yardım eğitimi veriyoruz”
 
Yaralanmaların ölüme sebebiyet verebildiğini, bu açıdan ilk yardımın önemli olduğunu belirten Genel Müdür Dr. İbrahim Altan, “Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Federasyonu ilk yardım eğitimi almış kişi sayısını artırmayı hedefliyor. Hedef 2020 yılına kadar 200 milyon olarak belirlendi. Türkiye olarak bizde kendi üzerimize düşen çalışmayı yapacağız. Yılda 20 bin kişiye eğitim veriyoruz. Bu sayıyı artırmanın yollarını bulmamız lazım. İlk yardım eğitimleri konusunda cazibe noktaları oluşturmamız ve insanları bu alana çekmek gerekiyor. Her haneden bir kişinin bu eğitimi almasını hedeflemek güzel. Olmayacak bir iş değil, yapılabilir." diye konuştu.
 
“Faaliyetlerimiz artıyor”
 
Türk Kızılayı'nın bütçesinin de geçmiş yıllara oranla artış gösterdiğini bildiren Altan, vurgulayan Altan, “Yardım faaliyetlerimizdeki artışa oranla 2017’de 3,5 milyar lira olan bütçemizi gelecek yıl için 5,5 milyar lira olarak belirledik. Bu işler çalışmakla oluyor, ne kadar çok çalışırsak, gayret edersek karşılığını toplumumuz veriyor. Emek, gayret, alın teri, vakitlerden fedakârlık bize kalıyor.” ifadelerini kullandı.

Toplantı sonrasında Suriyeli sığınmacıların yaşadığı Malatya Beydağı Konaklama Tesislerini ziyaret eden Altan, ilk yardım eğitimi alan Suriyeli çocuklara sertifikalarını verdi.