Kızılay’a Avrupa Birliği Desteği

22/12/2017 Paylaş:   

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık Avrupa Birliği’nin Suriye İnsani Yardım Operasyonu’na yönelik olarak vereceği desteği hızlandırmak ve yeni yardım projelerini görüşmek amacıyla Brüksel’de bir dizi temasta bulundu.
 
Belçika’nın Bürüksel kentinde AB Sivil Savunma ve İnsani Yardım Operasyonları Komiseri Christos Stylianides ve Avrupa Komisyonu İnsani Yardımlar Genel Müdürlüğü ile görüşmelerde bulunan Genel Başkan Dr. Kerem Kınık’a, Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük ve IFRC Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Simon Missiri eşlik etti. Gerçekleştirilen görüşmelerde Suriyelilere yönelik yeni yardım projeleri ve "Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı"nın 2019 başına kadar uzatılması için verilen 650 milyon Avroluk desteğin uygulaması konusu ele alındı.
 
“Suriye’nin geleceğine yönelik büyük bir insani insiyatif başlatıyoruz”
 
Brüksel’de yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Avrupa Birliği’nin Suriye Krizine yönelik vaad ettiği fonların aktarımı ve süregelen işbirlikleri artırmaya yönelik konuları ele almak üzere Brüksel’de görüşmelerimiz oldu. Avrupa Birliği İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Komiseri sevgili dostum Stylianides ile AB - Kızılay ve AB - Federasyon ilişkilerini masaya yatırdık. Suriye’nin geleceğine yönelik büyük bir insani insiyatif başlatma konusunda ise anlaşmaya vardık. AB ECHO kuruluşunun ile Türkiye’deki yabancılara yönelik uyguladığımız Sosyal Uyum Programı Kızılay Kart’ın 2018 sonuna kadar uzatılması için yapacağı 650 Milyon Avroluk karşılıksız hibe konusunda ve uygulama detaylarında prensipte anlaştık” diye konuştu.
 
IFRC Brüksel ofisini de ziyaret ederek Direktör Denis Haveaux’tan AB üyesi ülkelerin Ulusal Dernekleri ve Avrupa Birliği ilişkileri konusunda bilgilendirme alan Genel Başkan Kınık, AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakçı’yla da Avrupa Birliği ile Kızılay ve Türkiye arasındaki insani ilişkileri ve gündemdeki konuları ele aldı.
 
Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı Programı nedir? (ESSN)
 
Türkiye'de bulunan ve büyük bölümü kamplar dışında yaşayan Suriyelilerin gıda, giyim gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için hayata geçirilen "Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı Programı" binlerce sığınmacının ihtiyaçlarını gidererek sosyal hayata entegrasyonu kolaylaşıyor.