Minik Alparslan Ailesine Kavuştu

22/12/2017 Paylaş:   

Terör örgütü DEAŞ tarafından 3 yıl önce Irak’a kaçırılan 7 yaşındaki Alparslan, Türk Kızılayı ekibi ve Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği nezaretinde Ankara’ya getirilerek annesiyle kavuşturuldu.

Oğlunun bulunması için mektup gönderen anne Mehtap Nur Kazancı’nın ve çocukları kaçırılan ailelerin hasretlerinin bitmesi için Irak Başbakanı Haydar el-İbadi görüşen Başbakan Yıldırım, Alparslan ve benzeri durumdaki diğer çocukların Türkiye'ye getirilerek ailelerine teslim edilmesi için ortak çalışma başlatılmasını sağladı. Başbakan Yıldırım'ın girişimi, Irak merkezi hükümetinin desteği, Dışişleri Bakanlığı ve Türk Kızılayı'nın çalışmaları ile 7 yaşındaki Alparslan kurtarıldı. Yapılan araştırmada, küçük Alparslan'ı 4 yaşındayken kaçıran terör örgütü DEAŞ mensubu babasının ise, Irak'ta bir eylem sırasında öldüğü ortaya çıktı.

MİT Devreye Girdi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensupları, küçük Alparslan'ın adının Yusuf olarak değiştirildiğini ve terör örgütü DEAŞ'tan kaçanların tutulduğu bir kampta bulunduğunu belirledi. İki ülke arasındaki diplomatik girişimler sonucu Irak merkezi hükümeti, Alparslan'ı kamptan alarak Bağdat Yetimhanesi'ne yerleştirdi. Alparslan'ın Türkiye'ye gönderilmesi konusunda hiçbir engel olmadığı anlaşılınca, 4 ay süren titiz bir çalışmayla sıcak yuvasına ulaştı.

 “3 yıldır hayal ettiğimi yapmak istiyorum”

Oğlunun fotoğrafları ve elbiseleriyle kendisini 3 yıldır avutan anne Kazancı, "Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Küçücük bir çocuğun annesine kavuşması çok büyük bir şey. Anne olanlar kesinlikle daha iyi anlayacak beni. Ona dokunmak, 3 senedir hayal ettiğimi yapmak istiyorum. Kendim çok sakinim ama içim bambaşka." ifadesinde bulundu. Kazancı, oğluna defalarca sarılarak hasret giderirken, psikiyatristler, Alparslan'a gerçek annesi olduğunu anlatmaya çalıştı.

"Alparslan bir sembol"

Eşi Semiha Yıldırım ile anne ve oğlu makamında kabul eden Başbakan Yıldırım, "Irak'ta DEAŞ terör örgütüne kaptırılan çocukları aileleri ile buluşturmaya çalışacağız. Alparslan bir sembol. Bunun gibi birkaç yavrumuz da geçtiğimiz ay gelmişti. Bundan sonra Alparslan'ın arkadaşları da birer birer gelecek ve bu hasret sona erecek." dedi.