Genel Başkan Kınık Yeni Yılda da Suriyelilerin Yanındaydı

02/01/2018 Paylaş:   

İdlib’in güneyinde Hama kırsalında başlayan çatışmalar onbinlerce sivilin göç etmesine neden oldu. İdlib kırsalına gelen çatışma mağdurlarının imdadına Türk Kızılayı yetişti. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, yeni yılın ilk saatlerinde yaşanan göç dalgasında mağdur insanlara yardım etmek için bölgedeydi.
 
Genel Başkan Kınık, Suriye'nin Hama kentindeki saldırılardan kaçarak, İdlib kırsalına gelen ve burada Kızılay tarafından kurulan çadırlara yerleştirilen aileleri ziyaret ederek, soba, yatak ve gıda dağıtımında bulundu.
 
2017'nin son gününde yine bir insanlık ızdırabıyla karşı karşıya kalındığını belirten, yeni yılın bu tür ızdırapların dindiği bir yıl olması temennisinde bulunan Kınık, “Maalesef Astana süreci sonrası çatışmasız alan ilan edilmiş olan İdlib'in Güneyi'nde Hama kırsalında devam eden hava ve karadan yapılan saldırıları nedeniyle bu bölgeden daha güvenli bölgelere geçmek üzere hareket başladı. Bugün yaklaşık 5 bin civarında aile İdlib-Türkiye sınırına yakın bölgelerde kabul edildi” dedi.
 
“Ümidimiz 2018 yılında bu acıların dinmesi”
 
Kızılay'ın AFAD ve yerel yetkilerle birlikte hazırlıklarını tamamladığını ve Hama'daki saldırılardan İdlib kırsalına kaçan ailelerin çadırlara alım işlemlerinin başladığını ifade eden Kınık, şunları söyledi: “Maalesef özellikle Hama kırsalında sınır hattı olarak belirlenen İdlip-Hama kırsalındaki demir yolunun aşılması nedeniyle ve buradaki insanlarında can endişesi taşımaları nedeniyle bu hareketlilik artacak gibi gözüküyor. Ümit ediyoruz bu çatışmasızlık sürecinde alınan kararlara uyulur. Tabi bu 20 bin civarında insanın bir an önce çadırlara alınması gerekiyor. Onları çadırlara alıyoruz. Sobalar dağıtılıyor, yakıtlar dağıtılıyor, gıda ihtiyaçları bu anlamda karşılanıyor. Tabi ki buranın yükü zaten çok daha fazla ağırdı. İdlib 400 civarında kampta pek çoğu derme çatma çadırlarda yaşayan yaklaşık 700 bin Suriyeli iç göçmeninin yaşadığı bir bölgeydi. Buradaki sıkıntıları gidermek için Türkiye'den sivil toplum kuruluşlarımızla, devlet kuruluşlarımızla, valiliğimizle, AFAD kuruluşumuzla beraber Kızılay çalışmalarını sürdürüyordu ama buna benzer beklenmeyen hızlı göç hareketleri hem Türkiye'ye doğru yönelen hem de İdlib'in içerisindeki bu alt yapısı zayıf olan yerlere yönelen hareketler buradaki insani krizi daha da derinleştiriyor. Ümit ediyoruz bu bölge ve özellikle Doğu Guta'daki insani durum ağırlaşmaz. Kızılay olarak elimizden geldiği kadar buradaki insanların en temel ihtiyaçlarını gidermeye devletimizin bu anlamda kuruluşlarıyla buradaki acıyı hafifletmeye gayret edeceğiz. Tekrar ümit ediyoruz 2018 geçtiğimiz yıldan daha iyi bir olur ve Suriye'nin 7 yıldır çektiği bu acıları diner.”