Kınık: Arakanlıların Yüzde 80’i Bangladeş’e Sürüldü

03/01/2018 Paylaş:   

Medipol Üniversitesi’nde düzenlenen Arakan Konferansı’na katılan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Geçen senenin Ağustos ayında başlayan olaylarla neredeyse, Arakan eyaletinin yerleşim birimlerinin yüzde 70'i yok edildi. Nüfusu da yüzde 80'inin ötesinde Bangladeş'e sürüldü” dedi. Birleşmiş Milletler yapasını eleştiren Dr. Kınık, Arakan Müslümanlarının haklarının korunmadığını söyledi.
 
İstanbul’daki Medipol Üniversitesi’nin Kavacık Güney Kampüs Konferans Salonu'nda gerçekleşen Arakan Konferansı’na katılan Kınık, sebepleriyle Arakanlıların yaşadığı zulmü  anlattı. Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hülya Özkan'ın oturum başkanlığını yaptığı konferansta, Türk Kızılayı'nın bölgedeki faaliyetleriyle ilgili bilgi veren Kınık, Güneydoğu Asya'yla tarihsel anlamda çok fazla bağ olduğunu vurguladı.
 
“Arakan eyaletinin yerleşim birimlerinin yüzde 70'i yok edildi”       
 
Dünyada 40 civarında aktif savaşın olduğunu dile getiren Kınık, “Arakan'daki hadisede de gördüğümüz, yaklaşık 1.5 milyonluk Rohingya Müslümanları, sahipsiz, sistematik bir biçimde zaafa uğratılmış ve zayıf bırakılmış bir halk olduğudur. Aynı zamanda Rohingyalılar, savunucuların olmadığı, kendilerini ifade edebilecek bir liderliklerinin kurulmasına izin verilmediği, komşu ülkelerinden yeterli desteği alamadıkları için de haklarını koruyabilecekleri bir dayanışma, direniş sergileyemeyen bir halk. Geçen senenin Ağustos ayında başlayan olaylarla neredeyse, Arakan eyaletinin yerleşim birimlerinin yüzde 70'i yok edildi. Nüfusu da yüzde 80'inin ötesinde Bangladeş'e sürüldü. Ayrıca Arakan'ın farklı bölgelerinde de mülteci olan yaklaşık 400 bin civarında insan var. Neredeyse tamamı yerlerinden edilmiş, bunların büyük kısmı Bangladeş'e kaçmak durumunda kalmış, geri kalanı da ülke içerisinde mülteci pozisyona gelmiş.” ifadesinde bulundu.
 
“Uluslararası toplumun tavrı ne oluyor?”
 
Uluslararası toplumun harekete geçmiş gibi davrandığını fakat mekanizma etkili olamadığı için bunun karşılığının olmadığını vurgulayan Kınık, “Uluslararası toplumun tavrı ne oluyor? Myanmar hükümetine, Arakanlı Müslümanlara yönelik sistematik insan hakları ihlallerine ve askeri operasyonlara son vermesi çağrısı yapan karar, 10'a karşı 122 ‘evet’ oyuyla BM Genel Kurulu'nda kabul edildi. İçinde Rusya, Çin ve Suriye'nin bulunduğu 10 ülke bu BM kararına karşı çıkıyor. Cumhurbaşkanımız 'neden dünya 5'ten büyüktür' diyor. Bu aslında küresel vicdanın bir sesi. Siz 5 daimi ülkeden birisiyseniz, istemediğiniz bir kararı veto ediyorsunuz. Dünya bütünüyle karşı çıksa da, sizin bu vetonuzla sistem kilitlenebiliyor. Dolayısıyla bu sistemin Arakan'daki durumu da patolojik.” diye konuştu.
 
"Myanmar'da şu an sivil ve asker koalisyonu anayasal olarak tanımlanmış ve bir güç paylaşımı var" diyen Kınık, 3 bakanlığın askere ait olduğunu ve Meclis içerisinde askerin parlamenter anlamında kotası olduğunu belirtti.
 
“Arakan için seferber olduk” 
 
Türk Kızılayı'nın Arakan'da yaptığı hizmetleri anlatan Kınık, “Devlet kuruluşlarımız, AFAD, Türk Kızılayı, İHH, neredeyse Türkiye'de uluslararası yardım yapan bütün kuruluşlarımızla Arakan için seferber olduk. Bu anlamda Myanmar tarafında, Myanmar Kızılhaçı ile bir anlaşma imzaladık. Arakan bölgesinin içinde şu anda kısıtlı da olsa faaliyet gösterebiliyoruz. Özellikle gıda, nakit destekler ve uç bölgelere dağıtılmasıyla ilgili Myanmar Kızılhaçı ile beraber çalışmalar yürütüyoruz. Ama bu çok çok zor oluyor. Myanmar'da sivil unsurların desteklenmesi gerekiyor. Biz de bu anlamda Myanmar Kızılhaçı'nı destekliyoruz. Şu an Arakan'ın içinde 10 tane insani yardım deposunun inşa edilmesi ve yardımların dağıtılması, araç gereçlerin alınmasıyla ilgili bir anlaşma imzaladık. Arakan içerisinde yaklaşık yarım milyon dolarlık kapasite oluşturacağız. Biz her zaman masada şunu belirtiyoruz; 'Rohingyalılar, bir gün buraya dönecekler." şeklinde konuştu.
 
Konferansın sonunda Anadolu Ajansı İstanbul Haberleri Editörü Hüseyin Altınalan, Kınık'a plaket takdim etti.