Uygur ve Afgan Ailelere Zonguldaklılar Sahip Çıktı

10/01/2018 Paylaş:   

Çeşitli nedenlerle ülkelerini terk etmek zorunda kalan toplam 500 Uygur ve Afgan aileye Türk Kızılayı’nın çağrısıyla Zonguldaklılar sahip çıktı. Ailelerin barınma ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra ev eşyaları ve gıda malzemelerinin temin edilmesi için Zonguldak halkı güçlerini birleştirdi.
 
Türk Kızılayı Zonguldak Şubesi, sığınmacıların ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında bugüne kadar birçok faaliyet gerçekleştirilen kentte, Uygur Türkleri ile Afgan ailelerin barınma sorununu ortadan kaldırmak için çalışma başlattı. Valiliğin desteğiyle yürütülen çalışmalar kapsamında ailelere, kullanılmayan yapılar geçici yerleşim yeri olarak tahsis edildi. Daha sonra sıcak ve huzurlu bir ev ortamına geçmelerini sağlamak amacıyla 8 sivil toplum kuruluşu güçlerini birleştirdi, “Zonguldak Ensarları” grubu kuruldu. Bağış veya kiralık yoluyla buldukları evlerin boya, tadilat gibi eksikliklerini tamamlamanın yanı sıra odun, kömür ihtiyaçlarını da karşılayan grup, evleri buzdolabı, çamaşır makinesi, koltuk, yatak gibi eşyalarla donatarak ailelerin sıcak bir yuvaya sahip olmasını sağladı.
 
Ailelerin ihtiyaçları sürekli takip ediliyor
 
Şube Başkanı Nihat Aygün, ilk günden bu yana sığınmacılara yardımcı olduklarını belirterek, “Kızılay olarak ilk etapta kapalı bir imam hatip lisesini ev haline getirdik. Dayayıp döşeyerek, oranın kaloriferini yaptık. Orada yemekhane kurduk. İlk gelen kafileleri oraya almaya başladık. Zamanla orası da yetmedi ve kapalı bir okulda aileleri ağırlamaya devam ettik. Sonra ailelere ev aramaya başladık. Ev aramaları sırasında vatandaşlarımızdan yardım istedik. 8 sivil toplum kuruluşu bize katıldı. Bu sefer ortak hareket etmeye başladık. Kızılay Genel Merkezi’nden gelen 4 tır dolusu ev eşyasını dağıttık” dedi.
 
Ailelere 7 bin koli kumanya dağıtıldığını da belirten Aygün, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mültecileri ilk kez gördüğümde, 'Bu bir imtihandır. Bu imtihanı kazanalım. Bu insanları Rabbim bize gönderdi. Gelin hep beraber bunlara sahip çıkalım.' dedim. Bu ifadelerimin ardından bütün şehir sahip çıktı. Hepsinden Allah razı olsun. Grubumuz her gece 30 evi ziyaret ediyor ve eksikliklerine bakıyor. Bunlara sahip çıkmaya devam edeceğiz.”