İdlib’teki Yeni Çadırkentte Yaşam Başladı

19/01/2018 Paylaş:   

Çatışma mağduru Suriyeliler için İdlib kırsalında, AFAD desteğiyle yeni bir kamp daha kuran Türk Kızılayı, aileleri çadırlara yerleştirmeye başladı. 4 bin kişilik olarak planlanan kampa ilk etapta 200 kişi yerleştirildi.
 
İdlib’in güneyinde yaşanan çatışmalardan kaçıp kuzeydeki kırsal bölgelere sığınan insanlar için insani yardımlarını artıran Türk Kızılayı, daha önce zemin düzenlemesi yapılan araziye AFAD desteğiyle yeni bir kamp inşa etti.
 
İlk etapta 515 çadırın kurulduğu kampa, çatışma mağduru insanlar yerleştirilmeye başlandı. İnsanlara çadır tahsis etmenin yanı sıra soba, yatak, battaniye, yastık ve benzeri çadır içi malzemeler ile gıda malzemeleri dağıtan Kızılay, bölgedeki gelişmelere göre yardım dağıtımlarını planlıyor.
 
4 bin kişilik kamp
 
Kısa sürede 515 çadırın kurulumunu tamamlayan Kızılay, toplam 750 çadırlık bir kamp inşa edecek. Bu sayede 4 bin kişiye barınma ve insani yardım hizmeti verecek olan Kızılay, kampta okul, mescit ve sağlık ocağı da kuracak.
 
Kampta günlük olarak 8 bin Suriye ekmeği üretilerek hem kamp içinde hem de kamp dışında yaşayan çatışma mağdurlarına dağıtılacak.