Genel Başkan Kınık’tan “İnsani Hukuk” Çağrısı

22/01/2018 Paylaş:   

Afrin'de terör örgütü PYD/PKK ve DEAŞ unsurlarına yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekâtının başlamasının hemen ardından bölgede temaslarda bulunan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Afrin'den çıkmak isteyen sivil insanların çıkışına PYD/YPG güçleri ve güney hattında da rejim izin vermiyor. Bu hatlar kapatılmış durumda. Bu, insancıl hukuk açısından bir ihlal” dedi.
 
Harekâtın başlamasının hemen ardından Azez'de temaslarda bulunan, olası göç hareketine karşı Kızılay’ın eylem planını belirleyen ve yerel makamlarla insani diplomasi yürüten Genel Başkan Kınık, Zeytin Dalı Harekatı sonrası bölgedeki insani yardımın kesintisiz ve ayrım gözetmeksizin sürdürülmesi noktasında ilgili kurumlarla koordineli şekilde çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi. Afrin'deki çatışma hattında bulunan sivillerin açılabilecek yollardan tahliye edilebilmesi için çalışmaların tamamladığını ifade eden Kınık, şöyle konuştu:
 
“Özellikle Azez'in doğusunda yeni kamp alanları oluşturulması, Afrin'den gelecek olan insanların insani ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ekibimiz sahada yoğun şekilde çalışıyor. Üzülerek belirtmek isterimki Afrin'den çıkmak isteyen sivil insanların çıkışına PYD/YPG güçleri ve güney hattında da rejim izin vermiyor. Bu hatlar kapatılmış durumda. Bu, insancıl hukuk açısından bir ihlal. Bu anlamda çatışma bölgelerindeki tüm tarafların uluslararası insancıl hukuka riayet etmesi, sivillerin korunması konusunda aynı duyarlılığı göstermesi gerekiyor. Bu anlamda uluslararası topluma çağrı yapıyoruz. YPG/PYD'nin ve Suriye rejim güçlerinin Afrin'den çıkmak isteyen sivil halka yönelik yol kapama eylemini durdurması gerekiyor.”
 
İnsani yardım seferberliği
 
Azez ve Fırat Kalkanı bölgesinde Afrinli sivillerin ihtiyaçlarını karşılamak için çaba gösterildiğine işaret eden Kınık, gerekli hazırlıkların yapıldığını aktardı. Kınık, özellikle kuzey Suriye'de birden çok kez göç etmek zorunda kalmış yaklaşık 6,5 milyon insan bulunduğunu, bunların da zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalıştıklarını vurgulayarak Kızılay’ın Türkiye içindeki, gerekse Suriye içindeki Suriyelilerin korunması, ihtiyaçlarının sağlanması için imkanlarını seferber edeceğini bildirdi.
 
Afrin bölgesinde 450 bin kişinin yaşadığının tahmin edildiğini ifade eden Kınık, şunları söyledi: “Şu an için yaklaşık 50 bin kişinin çıkmak istediği bilgisi var elimizde. Dolayısıyla bu insanlara yönelik barınma merkezi oluşturuyoruz. Yeni kamp alanlarının kurulacağı alanları gördük. Bunların çok hızlı kurulması için çalışmalar yürütüyoruz. Bu anlamda içme suyu kuyuları, günlük gıda tesisi, üstyapı, tuvalet gibi alanlar inşa edilecek. Şu an hazırlık 50 bin ama ne kadar insan gelirse gelsin, imkanlarımızı ona göre artırabiliriz.”