Kızılay Toplum Merkezinin 12.’si Hatay’da Açıldı

23/01/2018 Paylaş:   

Konakla tesislerinin dışında kendi imkanlarıyla yaşamaya çalışan Suriyelilere psikolojik destek, koruma, geçim kaynağı geliştirme ve sosyal uyum desteği sağlayan Toplum Merkezlerine bir yenisi daha eklendi. Türk Kızılayı bünyesinde faaliyet gösteren merkezlerin sayısı böylece 12’ye yükseldi.
 
Uluslararası Kızılhaç-Kızılay Dernekleri Federasyonu tarafından finanse edilen ve şu ana kadar Şanlıurfa, İstanbul, Konya, Ankara, Kilis, Bursa, İzmir, Adana, Mersin ve Gaziantep’te hizmet veren Kızılay Toplum Merkezlerine Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bir yenisi daha eklendi. Merkezin açılış törenine Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Danimarka Kızılhaçı Genel Sekreteri Anders Ladekarl, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve çok sayıda faydalanıcı katıldı.
 
Reyhanlı ilçesi Bağlar Mahallesi'ndeki merkezin açılışını gerçekleştiren Genel Başkan Kınık, toplum merkezinin Türk Kızılayı’nın Suriye krizinin başladığı günden bu yana yaptığı hizmetlerden sadece birisi olduğunu belirtti.
 
Kınık, toplum merkezlerinin, Suriyeli sığınmacıların bir arada nasıl yaşayabileceklerini, kaybetmiş oldukları umutları nasıl yeşerteceklerini gösterdiğini, bu merkezlerde onlara psikososyal anlamda destek olunduğunu ve sorunlarının çözülmeye çalışıldığını hatırlattı.
 
“Bugünler için varız”
 
Suriye krizinin bugün daha yalnız, sahipsiz ve savunmasız bir insani hal aldığını ifade eden Kınık, şunları söyledi: “Sesimizi yükseltmek, bu insanların acılarını daha fazla paylaşmak ve onların acılarını dindirecek daha fazla projeler yapmak durumundayız. İdlib'te kurduğumuz çadır kentlerde, savunmasız insanlara koruma sağlamaya, insani destek vermeye gayret gösteriyoruz. Bugün Türk Kızılayı olarak yapmış olduğumuz bütün çabaların neredeyse finansal anlamda yarısı Suriyeli kardeşlerimizin acılarını dindirmek için harcanıyor. Harcayacağız tabii. Mal Allah'ın, kul Allah'ın. Bu emanetler bugünler için var. Biz bugünler için varız.”
 
Danimarka Kızılhaçı Genel Sekreteri Anders Ladekarl ise Türk Kızılayı’nın Suriyeliler için güzel hizmetler verdiğini söyledi. Türkiye'nin kendisine sığınmış her milletten insana kucak açtığının altını çizen Ladekarl, şunları aktardı: “Türkiye dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkedir. Bu cömertliğinden dolayı onlarla büyük gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Yalnızca Suriyelilere değil aynı zamanda dünyanın pek çok ülkesinden, yerinden edilmiş halka ev sahipliği yapan ülke Türkiye. Türkiye'de bulunan sığınmacılara hastaneler, okullar açtınız. Yalnızca bunları değil kalbinizi açtınız bu insanlara."
 
Genel Başkan İdlib’te
 
Çatışmaların devam ettiği Suriye’de, sivillere yönelik, insani yardım çalışmalarının yönünü tayin eden aktörlerden biri olan Genel Başkan Kınık, toplum merkezi açılışı öncesi İdlib’teki kamplara bir ziyaret gerçekleştirdi. Son dönemde yaşanan göç akınıyla birlikte gelen insanlar için kurulan kampta incelemelerde bulunan Kınık, hayata yeniden tutunmaya çalışan insanlara yalnız olmadıkları mesajını verdi.