Suriyeli Kardeşlerin Umut Işığı Kızılay Oldu

26/01/2018 Paylaş:   

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle ailesiyle Rasulayn'daki evlerini terk ederek Türk Kızılayı’nın kurduğu çadır kente sığınan doğuştan görme engelli 2 kardeş tedavileri için Kızılay ekibi tarafından Gaziantep'e götürüldü.
 
Ahmed Humeydi Hüseyin ve Fatma Abdulkerim Beyyah çifti, Rasulayn'daki evlerinin yaklaşık 1,5 ay önce bombalanması üzerine ikisi görme engelli 5 çocuğunu da alarak İdlib'in kuzeyine kaçtı. Burada bir süre ağaçların altında konaklayan aile, Türk Kızılayı görevlilerinin fark etmesi üzerine yeni kurulan 750 çadırlık Türk Kızılayı Umut Çadır Kenti'ne yerleştirildi. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık'ın da çadır kent ziyaretinde yakından ilgilendiği çiftin doğuştan görme engelli çocukları 4 yaşındaki Muhammed Berat ve 10 yaşındaki Emine, Kızılay ekibince alınan özel izinle tedavi edilmek üzere Gaziantep'e ulaştı. Bir otelde misafir edilen ve ailesinin "Hamudi" lakabıyla seslendiği Muhammed ile kardeşi Emine, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necip Kara tarafından muayene edildi. Muhammed ve ablası Emine'nin az da olsa görebilmeleri için ameliyat edilip edilmeyeceklerine test sonuçlarının gönderildiği Ankara'dan gelecek sonuca göre karar verilecek.
 
“Türk Kızılayı’na şükranlarımızı sunuyoruz”
 
Doğuştan görme engelli oğlu Muhammed ile kızı Emine'nin çok uyumlu, mutlu çocuklar olduğunu, kardeşleriyle iyi anlaştıklarını anlatan Anne Fatma Abdulkerim Beyyah, “Suriye'de onları doktora götürme imkanımız olmadı. Bütün kalbimle çocuklarımın az da olsa görebilmelerini diliyorum. Keşke görebilseler. İnşallah iyi bir sonuca varırız onlar için. Türkiye hükümetine, halkına ve Türk Kızılayı’na şükranlarımızı sunuyoruz. Onlar bize sahip çıktılar, yardım ettiler. Çocuklarımın gözlerinin açıldığını görebilsem bu benim en mutlu günüm olur. Bu bizim en büyük hayalimiz. Şimdi önümüze bir fırsat çıktı. İnşallah iyi sonuçlanır ve çocuklarım için bir umut ışığı doğar." dedi.
 
“Hayattaki tek isteğim, çocuklarımın gördüklerine şahit olmak”
 
Baba Ahmed Humeydi Hüseyin ise kendilerine böyle imkanı sunan Türkiye'ye çok teşekkür ederek Suriye'de çok zor günler geçirdiklerini, çocuklarının çok korktuğunu ancak Türk Kızılayı’nın kendisine ve ailesine sahip çıktığını dile getirdi. "Hayattaki tek isteğim, çocuklarımın gördüklerine şahit olmak." diyen baba Hüseyin, bu durumun kendisi için en büyük mutluluk olacağını aktardı.
 
“Test sonuçları Ankara'daki uzmanlarca da görülecek”
 
Aralık ayında rejim güçlerinin bombalaması sonucunda Suriye'nin güneyinden kuzeyine doğru göç hareketi yaşandığını, 200 bin kişinin İdlib'in kuzeyine yerleşmesi üzerine harekete geçerek bu bölgede "Umut Çadır Kenti"ni kurduklarını vurgulayan Türk Kızılayı Suriye Krizi Ülke Alan Koordinatör Vekili Fatih Kökcan da, “Çalışmalar sırasında Hüseyin ailesiyle karşılaştık ve çadır kente yerleşmelerini sağladık. Emine ve Muhammet'in gözlerinin görmediğini, bunların doğuştan görme engelli olduklarını öğrendik. Genel Başkanımız Dr. Kerem Kınık da çadır kent ziyaretinde çocukların muayenelerini yaptı. Bunların görme şanslarının olabileceğini düşündük. Dün itibarıyla Hatay Valiliğinden alınan izinle aileyi Gaziantep'e getirdik. Bugün de GAÜN'de kornea nakli yapan bir hocamız çocukları muayene etti. Çocukların tam anlamıyla görmelerinin zor olduğunu ancak karaltı olarak da olsa ışığı seçebilme olasılıklarının olduğunu söyledi. Test sonuçları Ankara'daki uzmanlarca da görülecek. Ailemiz de çocukların kendi işlerini görecek kadar olsa bile açılmasını umuyor. Bu konuda dua ediyorlar. Ailenin en çok istediği şey iki çocuğumuzun tam göremeseler de bir karartı şeklinde görmeye kavuşmaları.” ifadesinde bulundu.