Kızılay’ın Üst Düzey Yöneticileri Azez’de

29/01/2018 Paylaş:   

Türk Kızılayı, Afrin'de terör örgütü PYD/PKK ve DEAŞ unsurlarına yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekâtının ardından bölgedeki sivillerin ihtiyacına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Daha önce Fırat Kalkanı harekatıyla terörden temizlenen Suriye’nin Halep şehrine bağlı Azez bölgesine giden Türk Kızılayı’nın üst düzey yöneticileri gıda dağıtımlarına eşlik ederek bölgede oluşturulacak yeni çadır kent alanı için keşif çalışmalarına katıldı.
 
Azez’deki ihtiyaç sahiplerine gıda malzemesi dağıtan ekiplere eşlik eden Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç ve Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan çocuklara da hediyeler verdi. Genel Müdür Dr. İbrahim Altan ise gıda dağıtımı sonrasında AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu’yla Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde yeni yapılması planlanan çadır kentlerin arazileriyle ilgili incelemelerde bulundu. 
 
“Barınma ve gıda ihtiyacı başta olmak üzere tüm ihtiyaçlara hazırız”
 
Fırat Kalkanı Harekatı'nda olduğu gibi Afrin'e yönelik operasyondan sonra da bu bölgeye göç edecek insanlarla ilgili barınma ve gıda gibi diğer hizmetlerin sağlanacağını belirten Altan, “Bizler, Afrin'in içinde de hayatın bir an önce normale dönmesine, orada da tekrar sağlık ve eğitim hizmetinin bir an önce ayağa kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapacağız. Ama o insanlar bu tarafa geldiğinde de başta barınma ihtiyacı olmak üzere sonrasında gıda ve diğer ihtiyaçlarının giderilmesi için hazırlıklarımızı yaptık. Temennimiz, aynı Fırat Kalkanı'nda olduğu gibi bu bölgenin bir an önce normal hayata kavuşması, insanların kendi köylerine dönmesi. Bugüne kadar 100 binden fazla insan Fırat Kalkanı'ndan sonra farklı kapılardan ve farklı zamanlarda köylerine döndü. Bu bizim de istediğimiz bir şey. Herkes kendi vatanında özgürce barış içinde yaşasın istiyoruz. Afrin'deki güvenli bölgenin de inşallah buna hizmet edeceğini düşünüyoruz.” dedi.