Kalbi Delik Mahir’e Kızılay Sahip Çıktı

02/02/2018 Paylaş:   

Suriye’nin İdlib şehrindeki kampta yaşayan ve kalbi delik olduğu tespit edilen 1 yaşındaki Mahir’e Türk Kızılayı sahip çıktı. Tedavi edilmek için annesiyle birlikte Ankara’ya getirilen minik Mahir, Ankara Şubesi’nin sosyal hizmet merkezinde iyileşeceği günü bekliyor.
 
Yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle annesiyle birlikte Ankara’ya getirilen 1 yaşındaki minik Mahir 4 çocuklu bir ailenin en küçüğü. Türk Kızılayı Ankara Şubesi Sosyal Hizmet Merkezi’ne yerleştirilen anne ve çocuğunun ulaşım, barınma, yemek, tedavi masrafları ve temel bakım ihtiyaçları burada karşılanıyor. Türk Kızılayı Şehit Serhat Önder Çocuk Koruma Merkezi çalışanlarının refakatinde doktora götürülen minik Mahir 22 Şubat’ta kalp ameliyatı olacak.
 
“Savaş yüzünden evimizden çıktık ve bir daha dönemedik”
 
Dört yıl önce Suriye’nin Hama kentinden İdlib’e geldiklerini anlatan Mahir’in annesi Imen, “Savaş öncesi eşim işçi olarak Lübnan’a giderdi. Orta halli bir aileydik, ama savaştan dolayı evimizde arada bir kalmaya başlamıştık. Arada sırada, çatışma bitene kadar evi bırakıp, ardından eve geri dönüyorduk. Sonra çıktık ve bir daha dönemedik. İdlib’de bir kampa yerleştik. Mahir de bu kampta doğdu. Hastalığı da bir anda ortaya çıktı. İdlib’te hastaneye götürdük. İlaç verdiler ama etkisi olmadı. Film çektiler, kalbinin delik olduğunu orada öğrendik. 14 gün İdlib’de hastanede kaldık, her 6 ayda bir de kontrole gelmemizi söylediler. Gittiğimizde bu sefer de damarda sıkıntılar olduğunu söylediler. Cilvegözü sınırındaki hastaneye yönlendirildik, ardından orada tedavi edilemeyeceğini söylediler. Reyhanlı’ya, ardından Hatay’a, son olarak da Gaziantep’e geldik; ancak oradaki hastanede de oğlumun durumunu İstanbul’daki ya da Ankara’daki bir hastanenin çözebileceğini söylediler.  Benim ise ne eşim yanımda, ne yeterli param kalmış cebimde, ne de kalacak bir yerim vardı.” dedi.
 
“Oğlumun ameliyatını bekliyorum”
 
Gaziantep’e geldikten sonra ilk olarak Suriye’den gelen insanlara yardım eden bir kuruluş ile ardından da onların yönlendirmesi ile Türk Kızılayı Gaziantep Toplum Merkezi ile iletişime geçtiğini belirten anne Imen, “Türk Kızılayı’nı kampta iken de duyuyordum, ama neler yaptığını tam bilemiyordum. Eğer bilseydim çok önceden ilk iletişime geçerdim. Çok teşekkür ediyorum. Yaşadığım izin belgesi sıkıntısında da Türk Kızılayı’nın yardımı çok oldu. Beni Gaziantep’ten otobüse bindirdiler, Ankara’ya vardığımda da Türk Kızılayı’nın Ankara’daki çalışanları ilgilendi bizimle. Şimdi de, oğlumun Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi’nde olacağı ameliyatı bekliyorum.” ifadesinde bulundu.