Merhamet Derneği’nden Kızılay’a Teşekkür Plaketi

05/02/2018 Paylaş:   

Bosna Hersek'te faaliyet gösteren ve kuruluşunun 105. yılını kutlayan insani yardım kuruluşu Merhamet Derneği, çalışmalarına verdiği destekten dolayı Türk Kızılayı’na teşekkür plaketi verdi.
 
Başkent Saraybosna'daki tarihi Vijecnica Kütüphanesi'nde gerçekleşen törene, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic, Merhamet Başkanı Hajrudin Sahic, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Abdullah Tatlıcı ve davetliler katıldı.
 
“İnsanların sorunlarına çözüm üretmeye devam ediyoruz”
 
Türk Kızılayı adına plaketi alan Yorulmaz, iki derneğin insanların sorunlarına çözüm üretmeye ve tarihten aldıkları birikimle, iyilik ve yardımseverlik çalışmalarını bölgesinde ve dünya genelinde bütün noktalara iletmeye devam ettiklerini ifade etti. Türkiye'nin, Bosna Hersek'in geçirdiği kritik dönemlerde hep yanında olduğunu hatırlatan Yorulmaz, Bosna Hersek halkının bu yardımları hiçbir zaman unutmadığını aktardı. Bosna Herseklilerin de bugün farklı coğrafyalarda yaşanan ıstıraplara, acılara sessiz kalmadığını, kendi zorluklarını bir kenara koyarak savaşlardan ve afetlerden dolayı mağdur durumda olan insanlara yardımlarını ulaştırdığına dikkati çeken Yorulmaz, "Merhamet Derneği’nin yıl dönümünü kutluyorum. İnsan ıstırabını hafifletmek adına yaptığımız ve yaptığınız tüm çalışmalardan dolayı ve bu ödüle layık gördüğünüz için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
 
Hajrudin Sahic de Merhamet'in kurucuları ile gurur duyduklarını ve onların çalışmalarını daha ileriye götürebilmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, derneğin amacının zor durumdakilere el uzatmak olduğunu kaydetti.
 
Merhamet İnsani Yardım Kuruluşu
 
Merhamet, başkent Saraybosna'da 2 Şubat 1913'te kuruldu. Merhamet, bünyesinde yer alan ve ülkenin farklı şehirlerindeki aşevleriyle binlerce ihtiyaç sahibine yardım etmeye devam ediyor. Uluslararası çalışmaları da bulunan Merhamet, Bosna Hersek'in yanı sıra Somali, İran, Pakistan, Filistin, Türkiye, Suriye, Japonya, Haiti ve ABD'ye yaptığı insani yardımlarla tanınıyor.