Kızılay'la SESRIC Arasında İşbirliği

06/02/2018 Paylaş:   

Türk Kızılayı, yurtiçi ve yurtdışında ortaklaşa hayata geçirilecek yardım faaliyetleri için İslam Ülkeleri İstatistik Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) ile geniş bir işbirliği protokolü imzaladı.
 
Daha fazla ihtiyacı olan insana ulaşabilmek adına Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve İslam İşbirliği Teşkilatı SESRIC Genel Direktörü Musa Kulaklıkaya tarafından imzalanan işbirliği protokolünün törenine Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz ve Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun da eşlik etti.
 
“Somut projelerle insanlığın önüne çıkacağız”
 
Gerçekleştirilen işbirlikleri ve hayırseverlerin bağışlarıyla ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırıldığını belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Başkanımız büyükelçi Musa Kulaklıkaya’nın, hem insani yardımı hem de kalkınmayı insani diplomasiyi çok iyi bilen, dolayısıyla bize abilik yapabilecek, önderlik yapabilecek bir arka planı var. Hem TİKA başkanlığı döneminde, hem de büyükelçiliği döneminde biz her zaman onu yanımızda yardımcı olarak, bize ufuk veren bir büyüğümüz olarak gördük. O anlamda katkılarına teşekkür ediyoruz. Şu anda da özellikle, pratik bazı projelerle insan ıstırabını dindirebilecek, yoksulluğu bu anlamda giderebilecek, barışa ve refaha yardımcı olabilecek bir takım projelere veya çalışmalara rehberlik yapabilecek bir kapasite düzeltmesi için bir aradayız. Kızılay olarak biz her zaman İslam İşbirliği Teşkilatı ve bağlı kuruluşlarla birlikte çalışmaktan, başarılı projeleri gerçekleştirmekten onur duyduk. Ümit ediyoruz, bu imzadan sonra çıtayı biraz daha yukarı çıkarmış ve daha somut projelerle de inşallah insanlığın önüne çıkmış olacağız.” dedi.
 
“Daha çok işbirliğine ve dayanışmaya ihtiyaç var”
 
İslam İşbirliği Teşkilatı’nın yaklaşık dünyanın dörtte birine hitap ettiğini belirten SESRIC Genel Direktörü Musa Kulaklıkaya, “Son yıllarda dünyada meydana gelen krizlerin ne yazik ki, yüzde 80’i bizim coğrafyamızda. Dolayısıyla insani yardım alanında başta Müslümanlar arasında ama her şeyden önemlisi insanlar arasında daha çok işbirliğine ve dayanışmaya ihtiyaç var.  İslam İşbirliği Teşkilatının bilgi bankası görevini gören, istatistik açısından ve özellikle belli konularda politika belirleme çalışmalarında destek olan ve yine İslam ülkelerinin ilgili kurumları arasında işbirliğini geliştirecek mekanizmalar konusunda araştırmalar ve sahada da fiilen uygulamalar yapan bir kuruluş olarak SESRIC, insani yardımlar alanında da belli çalışmalar yapmaya gayret ediyor. Örneğin mülteciler konusunda Kızılay’ın da içinde yer aldığı belli işbirliği projelerimiz var.  İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Türkiye’de bulunan kuruluşlarından birisi olarak SESRIC olarak güzide bir kuruluş olan Türk Kızılayı ile işbirliği yapmaktan büyük onur duymaktayız. Sadece bir Türk olarak değil, uluslararası bir kuruluşun genel direktörü olarak altını özellikle çizmek istiyorum, ben liderliğinden dolayı Kerem Bey’e ve ekibine özellikle teşekkür ediyorum.” ifadesinde bulundu.