Kızılay’dan İdlib'deki Kamplara Yardım Eli

12/02/2018 Paylaş:   

İhtiyaç sahiplerine yönelik yardım çalışmalarını aralıksız sürdüren Türk Kızılayı, Suriye’nin İdlib şehrindeki Türkiye sınırına yakın olan Atme bölgesinde yer alan kamplara yardım ulaştırdı.
 
Suriye'nin İdlib kentindeki Atme bölgesinde yer alan sığınmacı kampını ziyaret eden ve yardım çalışmalarına katılan Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, “Suriyeli kardeşlerimizin paylaşabildiğimiz kadar acılarını paylaşmak, destek olabildiğimiz kadar destek olmak için milletimizin bize verdiği vazife ile görevimiz başındayız." dedi.
 
“Her ay ortalama 750 Tır yardım malzemesi gönderiyoruz”       
 
Kızılay’ın Atme bölgesindeki dul ve yetimlerin kaldığı kampa yardım yaptığını belirten Küçük , "Bu kampta yaklaşık 120 dul ve yetim çocuk yaşıyor. Çoğunun babası şehit olmuş. Her eve girdiğimizde bir şehit fotoğrafı var, telafi edilemeyecek acılar var ama bugün destek olabildiğimiz noktalar var. Suriye'ye her ay ortalama 750 tır yardım malzemesi gönderiyoruz. Kızılay olarak yedinci yılını tamamlayacak Suriye krizinde nerdeyse tüm sınır kapılarımızdan 40 binin üzerinde tırla her türlü insani yardım malzemesini sevk ettik. Ailelere temizlik malzemelerinin yanı sıra gıda ve erzak yardımı da yapıyoruz. " diye konuştu.
 
“Günlük ekmek dağıtımımızı 70 binin üzerine çıkardık”
 
Küçük, "Kızılay olarak AFAD ile birlikte İdlib'in Kelbit köyünde göç edenler için yeni kamp kurduk. Kamp 3 bin kişilik olacak, önümüzdeki hafta hazır olacak. Kızılay olarak ayda 3 bin 500 aileye gıda yardımı ulaştırıyoruz. 15 bin kişiye de kıyafet yardımında bulunduk. Günlük 35 bin ekmek olan dağıtımımızı artırarak 70 binin üzerine çıkardık." ifadelerini kullandı.