Suriyelilere Yardımı Arttırmak Amacıyla “Vatan Altıncı Konferansı” Düzenlendi

16/02/2018 Paylaş:   

Savaşın olumsuz şartlarına maruz kalan Suriyelilere yönelik sivil toplum desteğinin ve insani yardım bağışlarının artırılması ile yeni iletişim kanallarının oluşturulmasını amaçlayan “Vatan Altıncı Konferansı” İstanbul’da düzenlendi.  
 
Türk Kızılayı ve AFAD himayesinde düzenlenen Vatan Altıncı Konferansı’na, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, İstanbul Valisi Vasip Şahin'in eşi Şeyma Şahin, AFAD yetkilileri, Suriyeli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Birleşmiş Milletler yetkilisinin de aralarında olduğu çok sayıda davetli katıldı.
 
“Ezber bozan bir insani yardım faaliyeti sürdürüyoruz”
 
Ülkede yaşayan Suriyeli sığınmacılar konusuna değinen Emine Erdoğan, “Türkiye olarak tüm dünyada ezber bozan bir insani yardım faaliyeti sürdürüyoruz. Kızılayımız ve AFAD ile elimizden geleni yapıyoruz. 4 milyona yakın mülteci kardeşimizi ülkemizde misafir ediyoruz. Gerek kamplarımızda gerekse de sivil toplum kuruluşlarımızın, vatandaşlarımızın çabalarıyla dayanışma halindeyiz. Devletimizin açtığı kamplarda kadınlar ve çocuklar için tüm ihtiyaçlar düşünülmüş durumdadır. Uluslararası kurumların ifadesiyle, Türkiye dünyada benzeri olmayan şartlar tesis ediyor, kadınlara mesleki edinme kursları açıyor, mülteciler için istihdam alanlarını artırıyor. Ülkemizde doğan 150 binden fazla mülteci çocuğun kayıp bir nesil olmasına asla göz yumamayız. Bu nedenle bakanlıklarımız eğitim seferberliği yapıyorlar, yükseköğretimde gençler için özel kontenjanlar ayrılıyor." dedi.
 
“Suriye krizinde işbirlikleri, kaynak israfını önleyecektir”
 
Suriye krizinde “Nasıl hep birlikte daha iyi çözümler üretebiliriz?” sorusuna cevaplar aramak üzere bu toplantının yapıldığını vurgulayan Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, “Kamunun genel bütçesinden harcanan paralar, belediyelerin yaptığı masraflar, sivil toplumun harcamaları ya da vatandaşların doğrudan doğruya yaptığı destekler, bunların hepsi toplanarak 30 milyar dolardan fazla harcama yapıldığını görüyoruz. Türk Kızılayı, AFAD başta olmak üzere BM Kuruluşları, Suriyeli ve Suriyeli olmayan yabancı STK’lar Türk Devleti ve yerli ortakları ile birlikte çok çeşitli hizmetler vermiştir. Suriye krizi tüm faydalı aktörlerin ele ele işbirliklerinin güçlenmesiyle nihaiyi çözüme kavuşacaktır. Türk yetkililer ile tüm aktörler arasındaki ilişkileri ve iletişim kanallarını geliştirilmesi gerekmektedir. Bunun en güzel örneğini sınır yardımlarımızda hayata geçirdik. Tüm insani aktörler kendi program ve icralarını son faydalanıcının üstün yararını göstererek koordine ederek çaba sarf etmelidirler. Programların tasarım, planlama ve hayata geçirilmelerinde yakın işbirliği, kaynak israfını önleyecektir. Bu sayede daha etkin bir çözüme ulaşacağımızı düşünüyorum.” diye konuştu.