Kızılay'dan Afrin Kırsalındaki İhtiyaç Sahiplerine Yardım

18/02/2018 Paylaş:   

Kızılay ekipleri, Afrin kırsalında terörden arındırılan Deyr Ballut köyündeki ailelere insani yardım malzemesi ulaştırdı. Kızılay ekiplerine eşlik eden Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, çocuklara oyuncak hediye etti.
 
Afrin'in batısındaki Deyr Ballut köyüne ulaşan Genel Başkan Dr. Kerem Kınık ve Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, Kızılay ekipleri eşliğinde PYD/PKK saldırıları nedeniyle mağdur olan köy halkına gıda, hijyen seti ve barınma malzemesi dağıtırken, aileleri evlerinde ziyaret ederek sorunları dinlediler. Çocuklarla da yakından ilgilenen Kınık ile Yorulmaz oyuncaklarla çocukların yüzlerini güldürdüler. Köy sakinleri, Türk Kızılayı ekiplerine sevgi gösterisinde bulunup teşekkürlerini ifade ettiler.
 
 “Güvenli alanlar bakıyoruz”
 
Kınık, Afrin'de operasyon devam ederken, özgürleştirilen köylerde yaşayan sivil halka da ulaşmaya gayret ettiklerini söyledi. Kızılay ekiplerinin, terörden arındırılan bölgelerde ihtiyaç tespiti yaptığını aktaran Kınık, “Çocukların, ailelerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Güvenli yerlerin alanı arttıkça, yardımlarımız Afrin'in tüm bölgelerine ulaştırılacak. Bu süre zarfında, içerideki sivillerin güvenli yerlere alınması ve özgürleştirilmiş bölgelerde bazı kamplar kurma noktasında planlarımız var. Bunlar için de güvenli alanlar bakıyoruz.” ifadesini kullandı.
 
“Yaklaşık 2 yıldır doktora ulaşamıyorduk”
 
Doktor olduğunu öğrenen bir ailenin yardım çağrısına sessiz kalmayan Kınık, bir haftadır hasta yatan 3,5 yaşındaki Temin Yemin'i de muayene etti. Kınık, aileye gerekli ilaçları vererek nasıl kullanacaklarını anlattı. Anne Zurriya Yemin, Kınık'a "Yaklaşık 2 yıldır doktora ulaşamıyorduk. Allah razı olsun. Çok mutlu olduk." dedi.
 
“Yaşanan acıların hafifletilmesi için buradayız”  
 
Bu bölgenin yıllardır teröristlerin işgali altında olduğunu, insanların şu an ki memnuniyetini gördüklerini belirten Kınık, “İnsanlar, terör örgütü PYD/PKK'nın çocuklarını zorla askere aldıklarını, vergi adı altında varlıklarına el konulduğunu ifade ediyor. Bizler insani yardım aktörleri olarak, bu yaşanan acıların hafifletilmesi için buradayız. Az önce 65 yaşındaki bir yaşlı amcayla konuştuk. Burada 65 yıldır yaşayan bir Arap kökenli vatandaş. Özgürlüğe kavuşmuş olduklarını ifade etti. Yardımlarımızdan dolayı memnun olduklarını söyledi. Bizim burada bulunmamız tamamen insani bir ajandayla, bunu biliyorlar. Elimiz uzandığında, bu elden bir zarar görmeyeceklerini biliyorlar. Varlığımızdan bir zarar görmeyeceklerini biliyorlar. O yüzden hilali, ay-yıldızı gördüklerinde ona sığınıyorlar."
 
Türk Kızılayı ekipleri, Deyr Ballut'un yanı sıra Afrin'in batısında kurtarılan diğer bölgelere de insani yardım malzemesi gönderdi.