Genel Başkan Dr. Kınık, “Dünyada her dakika 20 insan mülteci oluyor”

25/02/2018 Paylaş:   

İstanbul’da düzenlenen "Savaş, Göç ve Yoksulluk" sempozyumunun açılış törenine katılan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Dünyada her dakika 20 insan mülteci oluyor." dedi.
 
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ile Deniz Feneri Derneği (FSMVÜ) tarafındanüniversitenin Haliç yerleşkesinde "Savaş, Göç ve Yoksulluk" başlıklı bir sempozyum düzenlendi. Etkinliğe Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve Genel Müdür Dr. İbrahim Altan'ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.
 
“Bugün göçmen nüfusu yaklaşık 250 milyon”     
 
Sempozyum’da göç olgusuna değinerek medeniyetlerin göçle beraber oluştuğunu dile getiren Kınık, uluslararası gözlemcilere göre, bugün dünyada 41 aktif savaş bulunduğunu ve bu savaşlar nedeniyle 65,6 milyon insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyledi.
 
Nüfus hareketlerindeki üç temel kavramın göç, iltica ve sürgün olduğunu aktaran Kınık, “Göç olarak tanımladığımız kavramın içerisinde ekonomik veya farklı sebeplerle gönüllü olarak yaşanan hareketliliği kastediyoruz. Dünyada bugün göçmen nüfusu yaklaşık 250 milyon. Mültecilik dediğimiz ise silah zoruyla, evini barkını, hiçbir şeyini alamadan terk eden insan sayısı 65,6 milyon. Dünyada, her dakika 20 insan mülteci oluyor. Sürgün ise daha acı bir kavram. İnsanların silah zoruyla yaşamış olduğu ve çoğu kez hayatını kaybetmiş olduğu bir kavram.” dedi.
 
“Muhtaç insana yardım ulaştırmaya çalışan aktörleri uluslararası koruma şemsiyesi bulunmamakta”
 
Bugün dünyada “Savaşlar olmasın” diye kurulan uluslararası sistemin acziyetinin seyredildiğini dile getiren Kınık, dünyadaki savaşları başlamadan önlemesi gereken mekanizmaların maalesef bugün bu savaşların daha da karmaşıklaşmasına, sürelerin uzamasına ve olumsuz sonuçlarına neden olduğunu kaydetti. İnsanlığın güvenliği ile ilgili kurumların insanlığın güvenliğini tehdit ettiği bir noktaya gelindiğini vurgulayan Genel Başkan Kınık, “Dünya beşten büyüktür, ifadesi aslında bunu eleştirir. Bir başka sorun ise güvenlik temelli, insani yardım ve afet temelli ve kalkınma temelli politikaları yöneten kurumların birbirinden ayrı kararlarla bu süreci yönetmesi. Bugün bir savaş bölgesindeki muhtaç insana yardım ulaştırmaya çalışan aktörleri uluslararası koruma şemsiyesi bulunmamakta. Bir bölgede savaş bittikten sonra kalkındırılması gereken bölgeye yönelik kalkınma temelli politikaların aynı eşgüdümle yürütülemediğini görüyoruz. Bütün bu sisteme külli bir eleştiri gerekiyor.” ifadesinde bulundu.

“Kızılay Kart'tan 61 millet istifade ediyor”
 
''Mültecilere Hizmet Sağlayan STK'lar'' oturumuna katılan Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan ise, “Nakit temelli sosyal uyum yardım kartı kısaca Kızılay Kart'tan 1 milyon 186 bin kişi istifade ediyor. Belirli kriterlerle sadece Suriyeli mülteciler değil hem geçici koruma altında olanlar hem de uluslararası koruma altında olanlar faydalanıyor. Kızılay Kart'tan 61 millet istifade ediyor.'' diye konuştu.
 
Kamp içi programlarda Kızılay Kart'la kişi başına 50 lira verildiğini ve 2012 yılından şu ana kadar 506 milyon lira yükleme yapıldığını aktaran Altan, kamplarda yaşayan Suriyeli mültecilerin üçte ikisinin Kızılay Kart'tan yararlandığını dile getirdi.
 
Kızılay Kızılhaç Hareketleri İşbirlikleri Koordinatörlüğü'nün faaliyetleri hakkında da bilgi veren Altan, ''12 sınır yardım noktasından bugüne kadar Kızılay üzerinden gerek Kızılay'ın kendisi gerekse ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının göndermiş olduğu yardımın tır bazında sayısı 39 bin 787. Bu da 2,3 milyar liralık bir meblağa ulaştı. 481 ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşunun yardımları Kızılay'dan Suriye'ye geçmiş durumda. Toplam sevkiyatın yüzde 67'si gıda yardımı. Sınır yardımları başlığı altında Kızılay İdlib bölgesinde 12 yetimhane, 9 kamp ile Bab, Azez ve Cerablus hastaneleri ve 12 sağlık ocağının olduğu sağlık hizmeti veriyor.'' dedi.