Kızılay’ın Azez'deki Ailelere Desteği Sürüyor

26/02/2018 Paylaş:   

İhtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayan Türk Kızılayı, üst düzey yöneticileriyle birlikte Suriye'nin Azez kentinde Ehli Şam Kampı'nda barınan 327 aileye yardım malzemesi dağıttı.
 
Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Suriye Krizi Ülke Alan Koordinatör Vekili Fatih Kökcan'ın da yer aldığı Kızılay ekibi, Azez bölgesinde kurulu Ehli Şam Kampı'nda yardım dağıttı. Hazırlanan gıda kolileri, hijyen malzemeleri ve battaniyelerin dağıtımı için Kızılay ekiplerince Ehli Şam kampında kalan 327 aileye önceden haber verildiğini söyleyen Turunç, yoğun yağış olmasına rağmen koordinasyonlu şekilde yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını belirtti.
 
“Yeni kamp hazırlıklarımız da devam ediyor”
 
Suriye'nin Azez kentinde yürütülen altyapı çalışmalarını ve Kızılay'ın bölgeye yönelik yardımlarını anlatan Genel Başkan Yardımcısı Turunç, “Burası yıllardır ilgilendiğimiz bir kamp. Bölgede 12 kamp, yüz bine yakın insan var. Yeni kamp yerleriyle alakalı hazırlıklarımız da devam ediyor. İnşallah bir an önce bu bölgenin sıkıntıları insani açıdan biter. Burada can güvenlikleriyle ilgili bir sıkıntı yok ama sosyal yaşamlarıyla ilgili bir sıkıntı var. Türkiye'nin, devletimizin kurumsal desteğiyle gerek Kızılay ve AFAD'ın gerekse diğer sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle buradaki insanların yaşamlarını kolaylaştırmaya çalışıyoruz.” dedi.
 
“Kızılay ve devletin diğer kurumları olarak buradaki insanların ihtiyaçlarını karşılayacağız”
 
Azez'in Soran beldesinin Elbil köyünde yürütülen altyapı çalışmalarını da yerinde inceleyen Turunç, "Kamp yeri 68 dönümlük bir alan. AFAD altyapısını tamamladıktan sonra Kızılay'a teslim edecek. Muhtemelen bölgede daha önceden kurulan kamplarda yaşayan insanlar ve Fırat Kalkanı operasyonu ile güvenli bölgelere geçen insanlar arzu ederlerse, altyapı tamamlandıktan sonra bu kamplara geçecekler. Arkasından Kızılay ve devletin diğer kurumları olarak buradaki insanların ihtiyaçlarını karşılayacağız." ifadelerini kullandı.