Bosnalı İhtiyaç Sahipleri İçin Önemli İşbirliği

02/03/2018 Paylaş:   

Uzun yıllardır Balkan ülkelerinde insani yardım faaliyeti yürüten, her yıl Kurban ve Ramazanda yüzbinlerce aileye Türk halkının yardımlarını ulaştıran Türk Kızılayı, yardımların odaklandığı Bosna Hersek için yeni işbirliklerine imza attı.
 
Bosna-Hersek Merhamet Derneği ve Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile üçlü protokol imzalayan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, bu sayede ihtiyaç sahibi daha fazla insana yardım ulaştırılacağını belirtti.
 
Türk Kızılayı İstanbul Başkanlık Ofisi'nde düzenlenen imza töreninde konuşan Genel Başkan Kınık, Kızılay’ın Balkanlar'da çok sayıda proje ve çalışma yürüttüğünü, afetlere müdahale, yoksullukla mücadele, olağanüstü şartlara toplumların hazırlanması noktasında verilecek eğitimler gibi başlıklarda projeler bulunduğunu söyleyerek, “Önümüzdeki yıllarda özellikle Balkan coğrafyasındaki faaliyetlerimizi arttıracağız. Bu iş birliği sayesinde faaliyetlerimiz, bu bölgede daha da etkin ve yaygın hale gelecek” dedi.
 
Bosna Hersek'in bugün bağımsızlık günü olduğunu da hatırlatan Kınık, “Büyük bedeller ödenerek, bu bağımsızlık kazanıldı. Bu bağımsızlık hak edilmiş bir bağımsızlıktır. Daha özgür, daha güçlü bir Bosna için Kızılay olarak elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz” diye konuştu.
 
“Bu protokol bizi çok mutlu etti”
 
Bosna-Hersek Merhamet Derneği Başkanı Munib Bujak ise, Bosna Hersek'in bağımsızlık gününde yapılan bu protokolün kendileri için çok anlamlı olduğunu belirterek, “Merhamet Derneği 105 yıl önce kurulmuştur. Avrupa, Amerika ve Avusturalya'da kendi ofisleri mevcuttur. Bu protokol bizi çok mutlu etti. Kızılay gibi köklü bir kurum ile çalışmak gurur verici. Kızılay ile çok daha güzel projeler yürüteceğiz, yardım eli uzatılması gereken her yerde birlikte olacağız” ifadelerini kullandı.
 
Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muhammed Sancaktar da Türk Kızılayı ve Bosna-Hersek Merhamet Derneği ile başta Balkanlar olmak üzere dünyanın her yerinde mazlumların yararına çalışacaklarını söyledi.
 
Törene Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç ile Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can da katıldı.