Türk Kızılayı ve Bulgaristan Kızılhaçı Arasında İşbirliği

13/03/2018 Paylaş:   

Türk Kızılayı ve Bulgaristan Kızılhaçı, Balkanlardaki olası bir afet durumunda erken müdahale için Sofya'da "Ortak Acil Malzeme Deposu" kurdu. Kızılay’ın gönderdiği 6 Tırlık yardım malzemesi de ihtiyaç sahipleri için depodaki yerini aldı.
 
IFRC Başkan Yardımcısı ve Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ile Bulgaristan Kızılhaçı Başkanı Hristo Grigorov, olası bir doğal afet veya kazada tüm Balkanlar'da insani yardım ulaştırabilecek, erken müdahale yapabilecek "Ortak Acil Malzeme Deposu" kurulmasına törende bir araya geldi. Genel Başkan Kınık’a Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Yurdabekçi, Denetim Kurulu Raportörü Cengiz Koç ile Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük eşlik etti.
 
Kızılay’dan, ilk etapta 500 adet, 16,5 metrekare ebadında barınma çadırı, 5000 adet battaniye, bin 500 adet yatak, 500 adet mutfak seti ve 500 adet ısıtıcı sevkiyatı yapıldı. Ayrıca yerelden de 500 adet hijyen seti temin edilerek depoya teslim edildi.
 
“6 Tır malzeme merkeze ulaştı”    
 
Verimliliği gelecekte daha da belirgin olacak bir iş birliğinin temelini attıklarını belirten Kınık, “Afetler, herhangi bir şekilde sınırları tanımıyor, din, dil, ırk tanımıyor, herkesi vuruyor. Kızılay olarak, Sofya’da bir ofis açtık. Burası Avrupa Birliği içinde açtığımız ilk ofis oldu. Bulgaristan’a bölgesel afetler noktasında da bir merkez haline getirilebilecek bir kapasite desteği veriyoruz. Depolanacak yardım malzemelerini taşıyan ilk 6 tır merkeze ulaştı. Diğer iki tır da yakın zamanda ulaşacak. İlk aşamada 2 bin 500 insana ihtiyaç durumunda barınma, beslenme, hijyen ve ısıtma gibi malzemeler sağlayabilecek durumdayız.” dedi.
 
“İş birliğimiz Balkanlar'ın tamamına yönelik olumlu bir etki oluşturacak”
 
Kerem Kınık, Bulgaristan’da kurulan merkezde gelecekte eğitimlerin düzenleneceğini, Bulgaristan’ın dağ ve deniz kurtarma alanlarındaki deneyimlerinden yararlanacak Türkiye’nin, diğer yandan sığınmacılara yapılan yardım ve destek konusundaki geniş deneyimini Bulgaristan ile paylaşacağını ifade etti. Kınık, “Bu bölgedeki iş birliğimiz sadece Bulgaristan’a değil, Balkanlar'ın tamamına yönelik olumlu bir etki oluşturacaktır.” diye konuştu.
 
“Yardımlar yakın bir yerden afet noktasına ulaşabilecek”
 
Merkezin Balkanlar'ın ortasında bulunmasının avantaj olduğunun altını çizen Bulgaristan Kızılhaçı Başkanı Hristo Grigorov da, “Bir insanın yardıma ihtiyacı olduğunda onun Hristiyan, Müslüman olması veya siyasi görüşleri önemli değil. O insana bir an önce yardım etmemiz lazım. Bölgemizde bir yerde bir afet olursa, yardım taşıyan kamyonlar uzaklardan geleceğine, yakın bir yerden afet noktasına ulaşabilecek. Bir insanın hayatını kurtarmak, bazen dakikalarla ölçülen bir zaman zarfında sınırlıdır. Meslektaşım Kınık ile birlikte biz tüm bölgeye güçlü bir yardım eli uzatmak istiyoruz. Daha mutlu bir geleceğimizin kilit noktası aramızdaki verimli iş birliğidir.” ifadelerine yer verdi.