Kızılay Mobil Mutfak Afrin’de Sıcak Yemek Üretimine Başladı

26/03/2018 Paylaş:   

Afrin ilçe merkezinin de terör unsurlarından temizlenmesinden sonra insani yardım operasyonunun kapsamını genişleten Türk Kızılayı, gıda, hijyen seti, bebek ihtiyaç malzemeleri, battaniye gibi yardımlarının yanı sıra ilçe merkezinde sıcak yemek üretimine de başladı.
 
Afrin’in kent meydanında kurulan Türk Kızılayı Mobil Mutfak aracında Kızılay aşçıları tarafından üretilen yemekler, terör baskısı altında uzun süredir yaşam mücadelesi veren vatandaşlara önemli bir destek oldu.
 
Mobil Mutfak aracından ilk yemek dağıtımını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Başkan Yardımcısı Naci Yorulmaz, Genel Müdür Dr. İbrahim Altan ve Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük yaptı. Diriliş Ertuğrul dizisinde Abdurrahman Alp karakteriyle bildiğimiz Celal Al de bu önemli çalışmaya destek verdi.
 
Her gün 10 bin öğün yemek
 
Bölge halkının ihtiyaçlarının tespit edildiğini, acil ihtiyaçların hemen bölgeye ulaştırıldığını belirten Genel Başkan Kınık, “Kızılay ve diğer sivil toplum kuruluşları, AFAD koordinasyonunda bölgeye bir seferberlik başlattı. Kızılay olarak mobil mutfağı hizmete soktuk. Şu an tek seferde 5 bin öğün yemek üretip dağıtıyoruz. En kısa zamanda üretimi iki katına çıkartacağız” dedi.
 
Köylere yardım dağıtımı hızlandı
 
Terörden ve terör unsurlarının bombalı tuzaklarından temizlenen hemen her köye acil dönem ihtiyaç malzemelerini ulaştıran Türk Kızılayı, bir yerleşim yerinde daha yardım malzemesi dağıttı.
 
Afrin merkeze yakın Miski Tahtani adlı köyde dağıtım gerçekleştiren Kızılay, çevre köylerden gelenlerle birlikte yaklaşık 2 bin kişinin ihtiyacına karşılamış oldu. Çocuklar ve bebeklerin de unutulmadığı yardımda 500 bebek maması, bisküvi ve bez dağıtıldı. Çocuklara ayrıca oyuncak da hediye edildi.
 
Yardımların en kısa sürede Afrin’in geneline ulaştırılacağını söyleyen Genel Başkan Kerem Kınık şunları söyledi: “Dağıtım sistemimiz oluşmaya başladı. İhtiyaç sahiplerinin haneleri tek tek tespit ediliyor. Gıda, sağlık ve hijyen gibi ihtiyaçlar bu anlamda giderilmeye çalışılıyor. Çok yakın bir zamanda inşallah bunlar daha sistematik ve daha kurumsal olarak bu bölgede gerçekleştirilecek. Biz elimizden geldiği kadar bu insanlara dünyanın yardımlarını taşımaya gayret edeceğiz. Hem Kızılay ve Kızılhaç hareketi olarak hem uluslararası insani yardım örgütleri olarak buradaki faaliyetlerimizi arttırarak devam edeceğiz.”