Toplum Merkezi Çalışanlarına Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi

28/03/2018 Paylaş:   

Bağımlılıklarla mücadele kapsamında bilinç oluşturulması adına önemli çalışmaları bulunan Yeşilay Derneği, madde bağımlılığı konusunda risk gruplarıyla çalışan Türk Kızılayı Toplum Merkezi çalışanlarına Eğitici Eğitimi verdi.

2016 yılında imzalanan protokol ile birlikte bağımlılığın, artan bir ivme ve çeşitlilik ile her yaştan insanımızı tehdit etmesinden dolayı genç neslin önleyici ve koruyucu hizmetlerle desteklenerek okullarda ve yerel düzeyde bilinç oluşturulması hedeflenmişti.

Bu hedef doğrultusunda 21-23 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen Eğitici Eğitimi Yeşilay’ın beraber çalıştığı pek çok uzman psikolog ve akademisyen tarafından verildi. Teknoloji, tütün, alkol ve madde bağımlılığı başta olmak üzere tüm bağımlılıkların konu edildiği eğitimde hem teknik bilgiler hem de uygulamaya yönelik pratikler bilgiler anlatıldı. Eğitimin sonunda katılımcılara sınav uygulandı, Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı 'TBM Uygulayıcısı' sertifikaları dağıtıldı.

Eğitimin içeriği Kızılay için önemli

Eğitimin açılışına Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan ve Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük de katıldı. Açılış konuşmasını yapan Genel Müdür Altan, Yeşilay ve Kızılay arasındaki işbirliğinin önemine değindi. Madde bağımlılığı konusunda risk gruplarıyla bire bir temas kuran çalışanlar olarak bu eğitimin alınmasının özellikle önemli olduğunu belirtti.
Yeşilay’ın Bağımlılıkla Mücadele Eğitici Eğitimi’ni alan Toplum Merkezleri sağlık uzmanlarının ve psikologlarının diğer kurum-kuruluşlara, Türk Kızılayı Toplum Merkezi yararlanıcılarına,  personeline ve gönüllülerine yönelik eğitim vermeleri planlanıyor.