Kosovalı Serhat’ın Yüzü Kızılay’la Güldü

29/03/2018 Paylaş:   

Afet dışındaki yardımlarını da aralıksız sürdüren Türk Kızılayı, Kosova’daki ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırdı. Hayatında ilk defa tekerlekli sandalyeye kavuşan 28 yaşındaki Serhat Taduşka’nın yüzü Türk Kızılayı’yla güldü.
 
Türk Kızılayı, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığı işbirliği ve Kosova Kızılhaçı eşliğinde, Kosova'nın güneybatısındaki Prizren ve Mamuşa'da tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere insani yardım malzemeleri ulaştırdı. Türkiye'den getirilen 2 tırlık gıda kolisi, giyim, tekerlekli sandalye ve oyuncakları içeren yardım malzemelerinin dağıtımına, Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan, Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ve Prizren Başkonsolosu Eylem Altunya da eşlik etti.
 
“Türk Kızılayı’na çok teşekkür ederim” 
 
Prizrenli 28 yaşındaki engelli çocuğuna tekerlekli sandalye hediye edilmesinden duyduğu mutluluğu paylaşan anne Hadiye Taduşka, "Çocuğum ilk defa bir tekerlekli sandalye sahibi oldu. Türk Kızılayı’na çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. İnşallah yardımlar hep böyle devam eder." dedi.
 
Türk Kızılayının yardım dağıttığı bir başka Prizrenli aile de Berişa ailesi oldu. Türkiye'nin sağladığı yardımlardan dolayı teşekkür eden Lebibe Berişa, "Bizlere yardım ettiniz. Bu yardımlara vesile olanlara Allah iyilikler nasip etsin." diye konuştu.
 
“Kosova'daki kardeşlerimize ulaşmaya çalışıyoruz”
 
Dünya genelindeki Kızılay yardım ekipleriyle insanlara destek olunduğunu anlatan Yönetim Kurulu Üyesi Tan da “Kardeş ülke Kosova'da da yardım etkinlikleri gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Türk Kızılayı 1999 yılından beri Kosova'nın yanındadır ve olmaya da devam edecektir. Hiçbir ayırım yapmaksızın Kosova'daki tüm kardeşlerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Ülkemizdeki kendi kardeşlerimiz ile Suriye, Somali, Yemen gibi birçok ülkede ihtiyaçlarını karşıladığımız gibi, Kosova'daki kardeşlerimizin de ihtiyaçları için her zaman yanlarında olacağız." şeklinde konuştu.
 
“Yardım elimizi daima uzatıyoruz”
 
İhtiyaç sahiplerine yönelik paylaşım yapmanın önemli olduğunu altını çizen Büyükelçi Kılıç, “Bu, Türkiye'nin hem sivil toplumunun, hem bizim bütün kurumlarımızın resmi olsun, belediyelerimiz olsun Kosova'ya ve bu coğrafyaya ve Balkan coğrafyasının tamamına da o insani dokunuşumuzu, yardım elimizi daima uzattığımızın da en güzel göstergelerinden birisini oluşturuyor.” dedi.
 
 
Savaş’ın bittiği 1999 yılından bu yana Ramazan ve Kurban yardımlarının yanı sıra yıl boyu devam eden yardım etkinlikleriyle Kosova’nın yanında olan Türk Kızılayı, Kosova'nın farklı şehirlerindeki ihtiyaç sahiplerine de yardım dağıtımlarına devam edecek.