Türk Kızılayı Tanzanya’ya Destek Olacak

30/03/2018 Paylaş:   

Dünyanın dört bir tarafına insani yardım ulaştıran Türk Kızılayı, hazırladığı projelerle de ülkelerin gelişimine katkı sağlıyor. Bu kapsamda Tanzanya Kızılhaçı'nın daha etkili ve güçlü bir ulusal dernek olması yolunda atılacak adımların görüşüldüğü çalıştaya katılan Kızılay, Tanzanya özelinde üreteceği projelerle kalıcı destek sağlayacak.
 
Tanzanya Kızılhaçı’nın 2018-2020 Stratejik Plan ve Ortaklar toplantısına Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç ile Genel Sekreter Hüseyin Can’ın yanı sıra, ICRC, IFRC, İspanya Kızılhaçı, İtalya Kızılhaçı, Belçika Kızılhaçı, İran Kızılayı, ulusal üniversite akademisyenleri ile yerel makamlar katılım sağladı. Bölgede yönetilen projelerle ilgili alan ziyaretlerinin de yapıldığı Kilimanjaro’da gerçekleşen toplantıda aynı zamanda ülkeler arası işbirlikleri de görüşüldü.
 
“Tanzanya halkının ihtiyaçları için elimizden geleni yapacağız”
 
Stratejik plan ve ortaklar toplantısında konuşmasında Tanzanya insanının belirli alanlarda desteğe ihtiyacı olduğunu ve Afrika’nın zor bir coğrafyaya sahip olduğunu belirten Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, “Kızılay olarak her yerde olduğu gibi burada da insanlık için Tanzanya halkının ihtiyaçları için elimizden geleni yapacağız.” dedi.
 
Kızılay heyeti Türkiye’nin Tanzanya Büyükelçisi Ali Davutoğlu ile Tanzanya TİKA Koordinatörü Hikmet Özdenoğlu’yla da bir araya geldi. Kızılay’ın faaliyetlerini de anlatan Kızılay heyeti Tanzanya için ele alınabilecek ikili işbirliklerini görüştü. Büyükelçi Ali Davutoğlu Kızılay’ın faaliyetlerini gururla takip ettiklerini ifade etti.