Kızılay Toplum Merkezinin 13’üncüsü Kahramanmaraş’ta Açıldı

17/04/2018 Paylaş:   

Türk Kızılayı tarafından Suriye Krizi İnsani Yardım Faaliyetleri kapsamında hayata geçirilen Toplum Merkezlerinin 13’üncüsü Kahramanmaraş’ta açıldı. Tesis her yıl binlerce Suriyeliye, birçok konuda hizmet verecek.
 
Kentlerde yaşayan Suriyelilere psikolojik destek, koruma, geçim kaynağı geliştirme ve sosyal uyum konularında destek olan, Uluslararası Kızılhaç-Kızılay Dernekleri Federasyonu tarafından fonlanan, ilki 2015 yılında açılan Toplum Merkezlerine bir yenisi Kahramanmaş’ta eklendi. Böylece Şanlıurfa, İstanbul, Konya, Ankara, Kilis, Bursa, İzmir, Adana, Mersin, Gaziantep ve Hatay’dan sonra bir ilde daha Suriyeliler kapsamlı bir tesise kavuşmuş oldu.
 
Merkez Dulkadiroğlu ilçesindeki Toplum Merkezi açılış törenine Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcıları İlyas Yıldırım ve Alper Küçük, Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Türkiye Temsilcisi Mette Petersen, Dulkadiroğlu Kaymakamı Kadir Okatan’ın yanı sıra il protokolü katıldı.
 
“Amaç, halkların uyum içinde yaşamasına aracılık etmek”
 
Törende yaptığı konuşmada Türk Kızılayı'nın, Türkiye'nin ve Türk milletinin merhamet elini kıtalara, farklı renklerde, dinlerde ve farklı diller konuşan insanlara ulaştırmaya çalıştığını belirten Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, Türk Kızılayı Toplum Merkezleri'nin önemine ise şu şekilde işaret etti: “Toplum Merkezi ensar ile muhaciri buluşturduğumuz, kardeşliği hatırlattığımız, bunun üzerine bilgi, beceri ve değer eklemeye çalıştığımız bir hizmet merkezidir. Burada dil kurslarından mesleki kurslara kadar, sağlık hizmetlerinden psiko-sosyal desteğe kadar çok çeşitli faaliyetler uyguluyoruz. İstiyoruz ki birlikte muhabbet ortamları yarattığımız bu hizmet merkezleriyle mülteci kardeşlerimizle Türk halkı daha uyum içerisinde yaşasın, daha da bir birlerine bağlansınlar. Bizimse halk olarak, millet olarak bu konunun insani boyutuna müdahalemiz açık ve net ortada. Dünya artık yıllardır Türkiye'nin cömertliğini konuşuyor. Biz insani yardım çalışanları olarak, insanlık tarihi yazdığımız için onurlu bir şekilde gerek Türkiye'de, gerekse uluslararası platformlarda dolaşabiliyoruz.”
 
Özel bir işbirliği
 
IFRC Türkiye Temsilcisi Mette Petersen ise “Türkiye, dünyada en fazla yerinden edinmiş mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumundadır. Böyle bir durumun karşısında Türk devletinin ve Türk Kızılayı'nın inanılmaz büyük çabaları ve desteklerini de görmek bizler için çok etkileyici. Böyle bir durumda hem Türk Kızılayı hem de Türk devletiyle ortak çalışma yapabilmek, birlikte hareket edebilmek bizler için çok olumlu. Ayrıca da çok özel bir iş birliğidir. Türk insanın ne kadar misafirperver olduğunu bir kere daha gösteriyor” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından, içerisinde çocuk ve gençlere yönelik aktivite alanları ile eğitim bölümleri de bulunan merkezin açılışı gerçekleştirildi.