Kızılay Adıyamanlı Depremzedelerin Yanında

24/04/2018 Paylaş:   

Adıyaman’da gece meydana gelen 5.1 şiddetindeki deprem nedeniyle Samsat ilçesi ve bağlı köylerinde hasar meydana geldi. Depremin hemen ardından harekete geçen Kızılay, bölgeye ulaşan afet uzmanlarıyla geceyi sokakta geçirmek zorunda kalan vatandaşlara ikramlarda bulundu.
 
Deprem sonrası müdahale çalışmaları kapsamında barınma ünitesi ve kumanya hazırlıklarını tamamlayan Kızılay, geceyi sokakta geçirmek zorunda kalan vatandaşlara ikramlarda bulundu. Yardım çalışmaları kapsamında ihtiyaç sahipleri için Güneydoğu Anadolu Bölge Afet Yönetimi Müdürlüğü tarafından bölgeye, bardak çorba, çay, meyve suyu ve bisküvi sevk edildi. Bölgede, Güneydoğu Anadolu Bölge Afet Yönetimi Müdürlüğü’nden 2, Adıyaman İl Ekip Başkanlığı’ndan 2, Kızılay Batman Şube Başkanlığı’ndan 2 ve 5 gönüllü olmak üzere toplam 11 afet uzmanı görev yapıyor.  Depremzedelerin yanında olan Kızılay ekipleri, bir yandan da ihtiyaç tespit çalışmaları yapıyor.
 
Kınık, “Hayat normale dönene kadar Kızılay ekiplerinin deprem bölgesindeki çalışmaları sürecektir”
 
Deprem haberinin alınmasının hemen ardından Afet Müdahale ekiplerinin harekete geçtiğini belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, "Uzman afet müdahale ekiplerimiz, devletimizin diğer birimleriyle birlikte deprem bölgesinde inceleme çalışmalarına katılmışlardır. Deprem nedeniyle evlerinden çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımıza acil beslenme desteği verilmiştir. Kızılay, gerek görülmesi halinde kullanılmak üzere çadır, battaniye gibi acil barınma malzemelerini de hazır hale getirmiştir. Hayat normale dönene kadar Kızılay ekiplerinin deprem bölgesindeki çalışmaları sürecektir" dedi.