Kızılay Çocukların 23 Nisan Coşkusuna Ortak Oldu

24/04/2018 Paylaş:   

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sevincini yaşayan çocuklar için Türkiye’nin dört bir tarafında çeşitli etkinlikler organize eden Kızılaycılar, binlerce çocuğun yüzünü güldürdü.
 
Çeşitli etkinliklerle kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda İstanbul Şubesi’nin her yıl düzenlediği 81 ilden 81 çocuk etkinliğiyle 81 dezavantajlı çocuk için İstanbul gezisi düzenlendi. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Mavi Çocuk Festivali’yle ise yaklaşık bin çocuğa 23 Nisan neşesi yaşatıldı. Hayırseverlerin desteğiyle Somali’de 7 yıldır insani yardım çalışmaları yürüten Kızılay, 80 tekerlekli sandalyeyle engelli çocukların yüzünü güldürdü. Suriye’deki çocukları da unutmayan Kızılaycılar, onlar için de oyun parkı kurdu. Türkiye’nin dört bir yanındaki Kızılay şubeleri de çocukların bu anlamlı gününde yanında olarak sevinçlerine ortak oldu. İstanbul Şubesi Başkanı İlhami Yıldırım’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Hüseyin Can ve Denetim Kurulu Üyesi Ali Dilber eşlik ederken, Ankara’da düzenlenen Mavi Çocuk Festivali’ne ise Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç katıldı. Mardin’in Midyat ilçesinde bulunan Geçici Barınma Merkezi’ni ziyaret eden Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Ayşegül Genç ile Sabahattin Tezdiğ de Çocuk Dostu Alan’daki çocuklarla bir araya gelerek, yüzleri güldürdü.
 
“23 Nisan dünyadaki tüm çocukların bayramı”
 
Türk Kızılayı İstanbul Şubesi, ev sahipliğinde çeşitli etkinliklere katılan, tarihi ve turistik yerleri gezen çocuklar, 15 Temmuz Şehitler Makamı'nı da ziyaret etti. Popçu Demet Akalın da kızı Hira ile çocuklarla bir araya geldi.
 
23 Nisan'ın dünyadaki tüm çocukların bayramı olduğunu belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Kendi çocuklarımız kadar şanslı olmayan çocuklar var. Her 20 saniyede bir çocuk dünyada mülteci oluyor. Beş yaşına varamadan her yıl 3 milyon 500 bin çocuğu sadece açlıktan kaybediyoruz. 6 milyon çocuk önlenebilir sebeplerle hayata gözlerini yumuyor. Dünyada bütün savaşların, politik çekişmelerin en büyük bedelini yine çocuklarımız ödüyor. Bunun önüne geçebilmenin tek bir yolu var. Bu yavrularımızın bir insan olduğunu ve geleceğimizi emanet ettiğimiz insanlar olduğunu hatırlamak ve onların masumiyetlerini korumak için çalışmaktır. Ulusal egemenliğin ne anlama geldiğini ise 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve bu anıtın yanında anlayabiliyoruz. Bugün dünyanın pek çok ülkesi savaşlarla yoksulluklarla ve farklı sıkıntılarla egemenliğini yaşayamıyor. Bu topraklarda her hal ve şartta ayakta kalıp egemenliğimizi muhafaza edip birlikte yaşama ve şu özgür atmosferi birlikte soluma imkanımız var.” ifadelerini kullandı.
 
 
Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım da bu yıl etkinliğin dördüncüsünü gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, "Misafirimiz olan çocuklara tarihi ve turistik yerleri gezdirdik. Çocuklarımızla Şehitler Makamını da ziyaret ettik. 81 ilden getirdikleri toprakları ise şehitlerimiz adına dikilen ağaçlara serptik.” dedi.
 
Mavi Çocuk Festivali’nin Üçüncüsü Düzenlendi
 
Suriye, Irak, Afganistan ve daha birçok coğrafyada gördükleri zulüm, yaşadıkları savaş ve çatışmalar nedeniyle ülkelerini terk edip Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan ailelerin çocukları için Kızılay bir sürpriz hazırladı. Türkmen bayrağının rengine atıfla, iki yıl önce Türkmen çocuklar için başlatılan “Mavi Çocuk Festivali’ne tüm mülteci çocukları dahil eden Kızılay, bu yıl yaklaşık bin çocuğa 23 Nisan neşesi yaşattı.
 
13 ilde gerçekleştirilen ve ulusal çapta her geçen gün büyüyen Mavi Çocuk Festivali’nin üçüncüsünde çeşitli çocuk oyunları, hediye ve yiyecek ikramları ile her renkten çocuğun bir araya geldiği anlamlı bir festival oldu.
 
Somalili ve Suriyeli Çocukların da Yüzü Güldü
 
2011 yılından bu yana Somali’deki barınma, beslenme ve refah seviyesini artırıcı kalıcı projeleri yürüten Kızılay, 80 Somalili engelli çocuğun yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla 80 adet tekerlekli sandalye hediye etti. 
 
Suriye’ye yönelik yardım çalışmalarını da sürdüren Kızılay, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Suriye’nin İdlib kentine bağlı Kelbit köyündeki "Umut" çadır kentinde İdlib ve Hamalı çocuklar için oyun parkı açtı. Anadolu Beşiktaşlılar Derneği’nin bağışıyla oluşturulan oyun parkında çocuklar gönüllerince eğlendi. Kamplarda bulunan çocukları da yalnız bırakmayan Kızılaycılar, çeşitli etkinliklerle çocukların yüzünü güldürdü.
 
Şubeler Çocukların Yanında
 
Türkiye genelinde ihtiyaç sahiplerine destek olan Kızılay şubeleri de 23 Nisan etkinlikleri kapsamında çocuklar için çeşitli etkinlikler düzenleyerek, bu anlamlı günde yanlarında oldu.