Kınık: “Kriz bölgelerinde faaliyetlerimizi artıracağız”

04/05/2018 Paylaş:   

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu 10. Avrupa Bölgesel Konferansında 49 ülkenin katılımıyla başladı. 5 gün boyunca sürecek olan konferansın açılış konuşmasını da yapan Dr. Kerem Kınık, “Kriz bölgelerine, daha güçlü insani cevap verilmesi için faaliyetlerimizi artıracağız” dedi.
 
Kazakistan’ın Almatı şehrinde gerçekleştirilen konferansın insani yardım sektörü için önemine işaret eden Türk Kızılayı Genel Başkanı ve aynı zamanda Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Federasyonu (IFRC) Avrupa ve Orta Asya Bölgesinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, konferansta, Avrupa'da yaşanan sorunlara ulusal derneklerin verdiği insani yanıtları daha eş güdümlü hale getirmeye ve ulusal derneklerin itibar ve gücünü artırmaya yönelik sürdürülebilirlik konularının ele alındığını belirtti.
 
Göç politikalarında Avrupa’nın önemi
 
Silahlı çatışmalar ve yoksulluk nedeniyle oluşan göç hareketlerinin Avrupa’ya daha fazla yöneldiğine işaret eden Kınık, bu anlamda uluslararası göç politikalarında bu bölgenin söyleyeceği sözlerin etkili olacağını dile getirdi.
 
Kınık, toplantıların sonuçlarının dikkate alınıp somut hedefler belirleneceğini kaydederek, “4 yıl içinde Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki Kızılay ve Kızılhaçların kapasitesinin artırılması, kendi toplumlarına, komşularına ve uluslararası ihtiyaç duyan kriz bölgelerine daha güçlü insani cevap vermesi konusunda faaliyetlerimizi eş güdüm halinde artırmaya çalışacağız” diye konuştu.
 
Göç olgusuyla beraber başlayan yabancı düşmanlığı gibi toplumsal barışı tehdit eden unsurlarla mücade etme konularının da konferansta ele alındığını ifade eden Kınık, “Özellikle Türk Kızılayı’nın 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’de göstermiş olduğu devlete destek rolünü nasıl yaygınlaştıracağız, toplumsal kabulü ve uyum temelli yapmış olduğumuz çalışmaları nasıl sistematik bir hale getirip hem Avrupa’ya hem de dünyaya yönlendireceğimizi tartıştık” ifadesini kullandı.
 
Gençler Kırgızistan’da buluştu
 
Kınık, Kırgızistan Kızılayı’nın ev sahipliğinde başkent Bişkek'te düzenlenen Uluslararası Kızılay Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Avrupa Gençlik Konferansı'na da katıldı. Kınık, gençlere “İnsani yardım camiasını ayakta ve dinç tutan sizle, sizin fikirleriniz ve enerjinizdir” dedi.
 
53 ülkeden 100'e yakın gencin yer aldığı toplantıya Genç Kızılay Başkanı Emre Koç, Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Çalışkan ve Gençlik Hizmetleri Sorumlusu Mehmet Furkan Dündar da katıldı.
 
Konferansta, göç, insani yardım, gönüllülük, etkili yönetim becerileri, bilgi ve savunuculuğun güçlendirilmesi, genç liderlerin eğitilmesi ve gençlik örgütleri ile iş birliği konuları ele alındı.