Kızılay, Ramazan’da 10 Milyon Kişinin Yüzünü Güldürecek

10/05/2018 Paylaş:   

Ramazan’da daha fazla iftar ve sahur sofrasına hayırseverlerin yardımlarını ulaştırmak için “Ramazan’ı Bu Hilalin Altında Paylaşalım” sloganıyla yardım kampanyası başlatan Kızılay, kendi öz kaynaklarından da yüzbinlerce aileye yardım yapacak. Kızılay, Ramazan ayı boyunca yurtiçi ve yurtdışında yapacağı faaliyetle 10 milyon ihtiyaç sahibine ulaşarak, iyilik çınarı olduğunu bir kez daha gösterecek.
 
İstanbul’da düzenlenen basın toplantısıyla Ramazan Kampanyası’nı başlatan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’, “Öncelikle Türkiye'deki ihtiyaç sahipleri başta olmak üzere 30 ülkede yaklaşık 10 milyon insana dokunmayı hedefliyoruz. Bu büyük bir hedef. Bu hedefin büyütülmesi için bize cesaret veren ve destekleyen gönüllülerimize şükranlarımızı arz ediyoruz. Ümit ediyorum, ramazanın sonunda, 10 milyon insana dokunma hedefine hep beraber ulaşır ve 10 milyon acıyı nasıl dindirdiğimizi sizlerle konuşuruz.” dedi.
 
“Fitre ve zekâtlarla 50 milyon lira yardım yapılacak”         
 
Dünyanın dört bir tarafından çalışanları, gönüllüleri, bağışçılarıyla milyonlarla temas kurmak için seferber olacaklarını belirten Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, “Ramazanda zekat, fitre, aşevleri ve gıda kolisi bağışları artık geleneksel hale gelen yardım kanallarımızı oluşturuyor. Bağışçılarımız zekatlarını Kızılay Zekat Müessesesi aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine güvenli bir şekilde ulaştırabilirler. Ramazan ayı fitre ayıdır. Bu sene fitrelerimiz, daha kolay bir SMS ile toplanabilecek. Yurt çapına yayılmış hizmet ağıyla fitre ve zekâtlar tüm Türkiye’de gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Bu dönemde ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlara yaklaşık 50 milyon lira yardım yapılacak. Yaklaşık 143 bin haneye bu kapsamda nakit desteği sağlanacak. 13 aşevimiz vatandaşlarımıza sıcak yemek çıkarıyor. Bu anlamda ramazanda hem iftar hem de sahurluk çalışmalarımız devam edecek. Gıda yardımlarında ise kolilerimiz var. Bu kolilerimizle dağıtımlarımızı yapacağız. Kızılay Kart ile de yardıma muhtaç insanlar, ihtiyaçlarını giderebilecekler.” diye konuştu.
 
“200 bin aileye gıda kolisi ulaştıracağız”
 
Gıda kolilerinin fiyatının 75 lira olduğunu hatırlatan Kınık, “Bu koliler, yaklaşık 17 kilo ve içerisinde 12 parça malzeme var. Bunlar ağırlıklı olarak kuru gıda malzemeleridir. 75 lira olduğu için 8 SMS gönderen bir gönüllümüz, bir gıda kolisi almış oluyor. Ayrıca büyük market zincirlerinde stantlarımız olacak. İnsanlar, bu stantlarda bizatihi Kızılay görevlilerine giderek bağışlarını yapabilirler. Bu seneki hedefimiz yurt içinde 200 bin aileye bu gıda kolilerini ulaştırmak. Ramazan süresince bir milyon insana bu gıda yardımlarını ulaştırmak için çalışacağız.” ifadelerini kullandı.
 
“Aşevlerimizde yaklaşık 2.5 milyon kap yemek dağıtacağız”
 
Kurban Bayramı'nda kesilen kurbanlıkların etlerinin konserve haline getirildiğini, bunların 750 bin adetinin ramazan ayı boyunca fakir-fukaranın sofrasına ulaştırılacağını anlatan Kınık, “Aşevlerimizde yaklaşık 2.5 milyon kap yemeği ramazan boyunca çıkaracağız. Bunu yaklaşık 800 bin vatandaşımıza temiz, hijyenik ve sıcak yemek ulaştırmaya sağlayacağız. Özürlüleri ve bakıma muhtaç yaşlıları olan insanlarımız var. Onların bu ihtiyaçlarını aşevleri aracılığıyla gideriyoruz. Bu hayırlı bir hizmet. Biz de yardım edenlerle yardıma ihtiyacı olan insanlar arasında bir köprüyüz. Bu anlamda bağışçılarımızın aşevlerimize yardım etmeyi ihmal etmeyeceğini düşünüyorum.” dedi.
 
“30 ülkeye yardım edeceğiz”
 
Dünyada yaşanan çatışmalardan dolayı her gün 30 bin insanın evini barkını terk ettiğini bu nedenle 66 milyon insanın mülteci duruma düştüğünü hatırlatan Kınık, Ramazan boyunca kendi ülkesini terk etmek zorunda kalan insanları da unutmayacaklarını belirtti.
 
Suriye başta olmak üzere Filistin, Arakan ve Irak gibi ülkelerdeki fakir fukaraya da ulaşmak için çabalarını sürdüreceklerini dile getiren Kınık, “Ramazan ayında çeşitli destekler vereceğimiz 30 ülke var. Ön plana çıkan bazı ülkeler şunlardır. Öncelikli alanlarımızdan birisi Filistin dolayısıyla da Gazze olacak. Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı operasyonlarıyla özgürleştirilen Suriye'deki bölgelerdeki insanlara yardımlarımızı ulaştıracağız. Kamplarımızda kalan yüz binlerce insana ramazan sofrası kurarak acılarını dindirmeye çalışacağız. Sudan, Yemen, Irak, Pakistan ve Arakan halkına da desteğimizi sürdüreceğiz. Mescid-i Aksa'da da iftar sofraları kuracağız. Bir kişinin iftarlık bedeli 10 dolar olacak. İftar yemeği vermek isteyen hayırseverlerimiz 5 bin dolar bağışladıkları taktirde 500 kişiye iftar vermiş olacaklar. Bunların dışında Balkanlarda, Kafkaslarda ve daimi delegasyonumuzun olduğu 9 bölgedeki iftar sofralarında insanlarımızla aşımızı, ekmeğimizi ve duygularımızı paylaşacağız.” şeklinde konuştu.
 
“Kan sürekli bir ihtiyaç”
 
Banka hesapları, çağrı merkezi, postane bilgileri ve insanları bağış yapacakları diğer kanallar hakkında detaylı bilgi veren Kınık, ramazan boyunca kan bağışlarının düşmemesi için de çağrıda bulundu. Kan bağışı alımının iftardan sonra sahura kadar gerçekleştirileceğine dikkati çeken Kınık, “Kan acil değil, sürekli bir ihtiyaç. Kızılay olarak her gün 10 bin ünite kanı bağışçılarımızdan toplayarak hastanelere ulaştırmak durumundayız. Ameliyat olmayı bekleyen veya kan ve kan ürünlerine ihtiyaç duyan hastalarımız bağışçılarımızın kanlarıyla hayata tutunmaktadırlar.” dedi.
 
Bağış seçenekleri
 
Bu yıl yurtiçinde ve yurtdışında 10 milyondan fazla ihtiyaç sahibine temas etmeyi hedefleyen, tüm hazırlıklarını bu kapsamda tamamlayan Kızılay’a Ramazan ayında destek vermek ve sofralarını gerçek ihtiyaç sahipleri ile paylaşmak isteyen hayırseverlerin bağış yapabilmek için pek çok seçeneği bulunuyor. Bağışlarıyla ihtiyaç sahiplerine merhamet ellerini uzatmak isteyen yardımseverler, Kızılay’ın genel nakdi, zekât, fitre, adak ve akika kurbanı, aşevleri, gıda yardımı, Kızılay Kart ve diğer bağış modellerinden seçim yapabilecek. Bu dönemde bağışçılarımız ayrıca Kızılay Huzurevleri’ne bağış yapabilecek, gayrimenkul bağışında bulunabilecek.
 
Bağışçılar; bankalarda bulunan Türk Kızılayı bağış tahsilât sistemi ve bağış hesaplarından, tüm PTT İşlem Merkezlerinin 2868 no’lu Türk Kızılayı Posta Çeki hesabından, www.kizilay.org.tr’den, 168 Türk Kızılayı ücretsiz danışma ve bağış hattından ve ülke genelindeki tüm Kızılay şubelerinden bağışlarını yapabilecekler.
 
Ayrıca tüm operatörlerden 2868’e boş mesaj atıp 10 TL’lik bağış yapabilirler.